BIBLIOTECZNY MAJ

Maj to taki cudowny czas odnawiania wszystkiego: w naturze, w życiu i… w bibliotece. Ze zdwojoną siłą, patrząc na przyrodę, próbujemy przypomnieć sobie, co w życiu istotne. A jedną z megaważnych rzeczy jest umiejętność czytania, kontakt z książką i osobisty czas poświęcony dzieciom.

W naszej szymanowskiej placówce maraton promocji książki, biblioteki i nade wszystko czytania rozpoczął się już w kwietniu warsztatami plastycznymi z p. Danielem de Latourem, ilustratorem książek dla dzieci. Nasi uczniowie z klasy II i III mieli szansę zademonstrować swoje zdolności manualne.

Z początkiem maja nasi najmłodsi ulubieńcy (zerówkowicze) spotkali się ze znaną starszym pokoleniom Ciotką Klotką. Fajnych zabaw przy muzyce, tudzież ciekawych opowieści i interesującej wymiany „doświadczeń” – uważamy, że dzieciaczki nie zapomną.

Klasy V-VI również miały swoją atrakcję w osobie naszego regionalnego rysownika komiksów – pana Łukasza Kucińskiego. To bardzo ciekawa, pozytywna osobowość z młodzieżowym duchem i niesamowitymi zdolnościami w szkicowaniu. Szybko nawiązuje kontakt z młodymi ludźmi i… nadaje z nimi na tych samych falach.

Zwieńczeniem naszej corocznej akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” było spotkanie z autorką uwielbianych przez dzieci opowieści o cioci Jadzi. Pani Eliza Piotrowska zrobiła wszystkim niespodziankę, kiedy zawitała w nasze skromne biblioteczne progi ze swoją przyjaciółką (na kartach książki i w życiu prywatnym) Pelagią Rzepą! Niesamowitą radość sprawiły nam nasze dzieciaczki z klas I-III, które razem z autorką na jednym oddechu wyrecytowały wstęp do każdego rozdziału opowieści. Dowiedziały się, że ciocia Jadzia, jej bratanica i niemalże wszyscy bohaterowie, istnieją naprawdę. Energia, ciepło, empatia, radość udzieliły się dzieciom i nam wszystkim. Pani Eliza dokonała bardzo wnikliwej analizy rysunków, które dzieci przyniosły na spotkanie. I tak się nimi zachwyciła, że zabrała je ze sobą na „Festiwal Cioci Jadzi” do Poznania. Dowiedzieliśmy się, że jest to pierwsza tego rodzaju impreza z ciotką Jadźką. Odbędzie się 18 czerwca i UWAGA!…, ten dzień będzie już zawsze ŚWIĘTEM CIOĆ!!! (bo do tej pory nie ma takowego w kalendarzu).

Pytań, autografów, wzajemnych komplementów i uśmiechów nie było końca! Dziękujemy!

 Bibliotekarki z Szymanowa

Wielkość czcionki
Kontrast