Pamiętaj, gdy spalasz śmieci w piecu trujesz siebie i sąsiadów!


Wrzucanie do pieca plastikowych butelek, opakowań, starych mebli czy ubrań to nie oszczędność – to zagrożenie dla Ciebie, Twojej rodziny i całej okolicy.
Co uwalnia się z komina, gdy palisz śmieci
- dioksyny i furany – silnie rakotwórcze związki
- metale ciężkie (np. ołów, kadm, rtęć)
- toksyczne gazy, tlenek węgla, benzen
- pyły zawieszone PM10 i PM2.5 – wnikają do płuc i krwiobiegu
Kogo najbardziej krzywdzi ten dym?
- dzieci i seniorów – bo ich organizmy są najbardziej wrażliwe na wdychane zanieczyszczenia,
- osoby z astmą, alergią, chorobami serca oraz chorobami układu oddechowego,
- wszystkich sąsiadów i całą okolicę – dym z kominów nie zna granic posesji.
Pamiętaj:
- spalanie śmieci jest niebezpieczne i nielegalne – grożą za to grzywny nawet do 5 000 zł,
- są tanie i legalne paliwa: sezonowane drewno o wilgotności poniżej 20 %, pellet, groszek premium – skorzystaj z nich,
- jeżeli masz stary piec – wymień go korzystając z programu dotacyjnego, takiego jak np. Czyste Powietrze.
Kampania edukacyjna dofinansowana przez Unię Europejską w ramach projektu „Mazowsze bez smogu”
Więcej informacji na stronach:
Lidera projektu: www.powietrze.mazovia.pl
#FunduszeEuropejskie @Fundusze Europejskie dla Mazowsza @EU REGIO Poland


