Osiecka po męsku i Jej portret na Dzień Kobiet

Prawdziwą artystyczną ucztę przygotował na Dzień Kobiet Teresiński Ośrodek Kultury – spotkanie z muzyką i obrazem. 8 marca na kameralnej scenie Dworca TO.Kultura wystąpił Marcin Januszkiewicz z zespołem. W jego wykonaniu licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać piosenek z tekstami legendarnej Agnieszki Osieckiej. Podczas recitalu została otwarta również wystawa prac plastycznych „Portret Kobiety” grupy dorosłych z koła plastycznego TOK „Bez polityki”. Swoje prace zaprezentowały Agnieszka Kowalczyk, Laura Markiewicz, Julia Wojtach, Alicja Wojtach, Julia Pietrzak, Luiza Górecka oraz Beata Sałacińska.        

Z punktu widzenia mężczyzny

Marcin Januszkiewicz – laureat wrocławskiego Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, przefiltrował teksty Osieckiej przez swoją męską wrażliwość i obudował je wyśmienitym aktorskim warsztatem. „Osiecka po męsku” w wykonaniu artysty dała teresińskiej publiczności ogromną dawkę pozytywnych emocji. Jego interpretacja Osieckiej jest odważna, choć jak zauważają krytycy, daleka od estetyki szoku. Wokalista znalazł receptę na to, jak zaśpiewać ważne piosenki poetki z Saskiej Kępy, by nic nie straciły  ze swojej siły rażenia. Po prostu wie o czym, dlaczego i dla kogo śpiewa. Niewątpliwie pomógł mu w tym niepowtarzalny, charyzmatyczny  głos oraz zupełnie nowe aranżacje wielkich przebojów Osieckiej i doskonała muzyczna ich oprawa, w czym zasługa towarzyszących wokaliście muzyków: Jacka Kity (instrumenty klawiszowe) oraz Bartka Albera Serafinowicza (gitara). „Niech żyje bal” zaskoczył nas beatboxowym rytmem. „A ja wolę moją mamę” zabrzmiało w klimacie reggae. W „Kołysance dla okruszka”, „Cyrku nocą” i  w „Częściach zamiennych” dało się wychwycić elektroniczne brzmienie. „Wariatka tańczy” była niezwykle liryczna, a „Deszcze niespokojne” przybrały charakter ballady funky. Bez wątpienia jest to nowe, nowatorskie odczytanie piosenek Osieckiej, któremu nie brak charakteru, dobrego smaku i co najważniejsze szacunku  dla pierwotnego tekstu.     

Jej portret

Nie mniej pozytywnych wrażeń dostarczyła wystawa prac pod wspólnym tytułem „Portret kobiety” przygotowana przez artystki z koła plastycznego TOK „Bez polityki”.  Malarkom udało się zwrócić uwagę widza na kobiece piękno, subtelność, zmysłowość i jedyną w swoim rodzaju siłę i tajemnicę, którą każda z kobiet – artystek nosi w sobie. Bo tak naprawdę  (…) jaka jesteś/ Nie wie nikt/ Bo tego nie wiesz/ Nawet sama ty/ W tańczących wokół/ Ciemnych lustrach dni/ Rozbłyska twój/ Złoty śmiech/ Przerwany wpół/ Czuły gest/ W pamięci składam wciąż/ Pasjans z samych serc (Jonasz Kofta „Jej portret”).

Tuż po recitalu Panie, które po brzegi wypełniły salę koncertową, otrzymały róże, a najserdeczniejsze życzenia wszystkim kobietom złożyli wespół w zespół zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski oraz dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusz Cieśniewski.

Przypomnijmy, że Dzień Kobiet obchodzony jest niemal na całym świecie. Jego korzenie wyrastają z ruchu robotniczego, który narodził się w Europie i Ameryce Północnej na początku XX wieku. 8 marca 1908 r. pracownice jednej z nowojorskich fabryk zorganizowały strajk, dopominając się m.in. równych płac. Fabrykant zatrzymał je siłą wewnątrz, by ustrzec się niepotrzebnego szumu. W zakładzie wybuchł pożar. Zginęło 129 kobiet. Niespełna rok później, 28 lutego 1909 r. dla upamiętnienia ofiar, odbyły się pierwsze obchody dnia kobiet.  8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet ustanowiony został w 1910 r.

Wszystkim Paniom z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego!

Tomasz Daczko

 Wielkość czcionki
Kontrast