Gminy partnerskie

GMINY PARTNERSKIE

 

Ustawa o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku daje prawo gminom do zawierania umów partnerskich z innymi gminami, w tym zagranicznymi. W zjednoczonej i tym samym otwartej Europie to jeszcze lepsza okazja do nawiązywania i polepszania międzynarodowych kontaktów na różnych płaszczyznach. Po latach rozeznań przyszedł czas na wybranie przez Gminę Teresin pierwszych zagranicznych kontaktów partnerskich.

Gmina Santi Cosma e Damiano (Włochy)

Gmina położona w prowincji Lacjum, ok. 150 km na południe od Rzymu. Powierzchnia 31 km2, liczba ludności ok. 7 tysięcy. Położona w pobliżu słynnego wzgórza Monte Cassino, na historycznej Linii Gustawa – niemieckiej linii fortyfikacyjnej w czasie II wojny światowej. Nazwa gminy pochodzi od świętych Kosmy i Damiana, braci lekarzy – męczenników, których relikwie znajdują się w stolicy Italii.

Uchwała o partnerstwie pomiędzy Gminą Teresin z Gminą Santi Cosma e Damiano podpisana została 1 grudnia 2015 roku.

http://www.comune.santicosmaedamiano.lt.it/

Gmina Szabła (Bułgaria)

Gmina o powierzchni 70 km2 i liczbie ludności ok. 3,5 tysiąca. Położona jest w północno – wschodniej części Bułgarii w pobliżu granicy z Rumunią. Historia miasta sięga starożytnych Traków, mieszkańcy są w zdecydowanej większości wyznawcami religii prawosławnej. Konkurencyjne ceny, bezpośredni dostęp do Złotych Piasków a także względy bezpieczeństwa – to atuty, z powodu których Gmina Szabła jest atrakcyjną propozycją wakacyjnego odpoczynku.

Porozumienie intencyjne pomiędzy Gminą Teresin a Gminą Szabła podpisane zostało 26 sierpnia 2016 roku.

http://shabla.bg/

Wielkość czcionki
Kontrast