NOWE OBLICZE DNI KUKURYDZY

I temu wydarzeniu nie udało się przeciwstawić pandemii COVID-19. Tegoroczne Dni Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego wprawdzie odbyły się, ale tym razem bez części rozrywkowej, bez stoisk wystawienniczych, tłumów uczestników i w pełnym reżimie sanitarnym. Nie znaczy to jednak, że organizatorzy nie zaplanowali żadnych atrakcji. Nowością była bezpośrednia transmisja z wydarzenia w Internecie.

Podobnie jak w latach ubiegłych Dni Kukurydzy odbyły się w pierwszą niedzielę października (04.10.).  Trudno w to uwierzyć, ale za nami już dwudziesta druga edycja tego ważnego dla producentów roślin zbożowych wydarzenia, jakim są Dni Kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego. Jest to impreza o długoletniej tradycji, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem. Restrykcyjne obostrzenia związane z pandemią COVID-19 wymusiły na organizatorach przeniesienie wydarzenia do sieci. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Internetową relacje obejrzały tysiące zainteresowanych. Organizatorzy nie wykluczają, że być może tego typu transmisje będą towarzyszyły Dniom Kukurydzy również w kolejnych edycjach.

Zainteresowani zapoznani zostali z wieloma odmianami kukurydzy. Firmy branżowe zaprezentowały urządzenia do jej zbioru i uprawy, rozwiązania z zakresu precyzyjnego rolnictwa i nawigacji. Producenci kukurydzy mieli możliwość porównania pracy poszczególnych maszyn i różnych procesów technologicznych. Nie zabrakło wywiadów ze specjalistami, m.in. z dr inż. Romanem Warzechą z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie, który naświetlił program uprawy i wykorzystania ziarna kukurydzy dla celów spożywczych. W wydarzeniu wzięli też udział przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego oddział w Bielicach, firm hodowlano-nasiennych z całej Polski. Oglądający na żywo transmisję, mogli na bieżąco zadawać pytania i wymieniać się swoimi uwagami z ekspertami.

Chcę podziękować wszystkim wystawcom za prezentacje swoich osiągnięć, naukowcom za krótkie, ale jakże treściwe wykłady z zakresu technologii uprawy kukurydzy, współorganizatorom za przygotowanie tego wydarzenia, prowadzącej program Annie Wrzesień i Sylwii Szymańczak, zespołowi Grzybowianki, Jadwidze Banaszek za przygotowanie wystawy kulinarnej, Iwonie Bule z piekarni GS Teresin za świetne wyroby piekarnicze z kukurydzy – dziękuje Tadeusz Szymańczak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Kukurydzy w Skrzelewie.

XXII Dni Kukurydzy w Skrzelewie, tworzone przez rolników i dla rolników, po raz kolejny udowodniły, że są imprezą niezwykle potrzebną.

Redakcja, Foto: Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach

Wielkość czcionki
Kontrast