PIĘKNY JUBILEUSZ – 60 LAT GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TERESINIE

Jubileuszowa zakładka 60 lat

Jubileuszowa zakładka 60 lat

Wszystko zaczęło się w Szymanowie

„Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi” z dnia 17.04.1946 roku nakładał na państwo obowiązek zakładania i utrzymania bibliotek. Ze względu na trudności ekonomiczne postanowiono w pierwszej kolejności powołać placówki powiatowe, których zadaniem była organizacja sieci bibliotek na terenie powiatu. Na mocy owego dekretu powstawały także biblioteki gminne. I tak w 1948 roku utworzono Gminną Bibliotekę Publiczną w Szymanowie, która swym zasięgiem działania obejmowała również Teresin. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej dokonano 20.12.1948 roku i wpisano wówczas 500 woluminów.

Pierwsze zbiory z zasobów bibliotek w Sochaczewie

Po reformie administracyjnej w kraju w 1955 roku powołano do działania Gromadzką Bibliotekę Publiczną. Nowoutworzona biblioteka swoją siedzibę miała w barakach POM-u. Pierwsze książki przekazała w darach Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna z Sochaczewa w liczbie 337 woluminów. Wpisano je do księgi inwentarzowej w 1961 roku. Na koniec tego roku biblioteka liczyła 541 woluminów.

Od sali konferencyjnej przez barak bez toalety po GOSiR

Siedziba Biblioteki zmieniała się jeszcze kilka razy. Po wybudowaniu nowego budynku GRN przy ulicy Zielonej (do chwili obecnej siedziba władz gminy) bibliotekę przeniesiono do sali konferencyjnej. Książki mieściły się w trzech regałach i dwóch szafach. Biblioteka czynna była w poniedziałek, środę i czwartek w godzinach popołudniowych. W 1977 roku biblioteka została przeniesiona do baraku przy ulicy Rynkowej (budynek spłonął, a w chwili obecnej budowany jest w tym miejscu budynek mieszkalny). W 1978 roku biblioteka została przeniesiona do drewnianego budynku za torami w Paprotni (obecnie cukiernia). Biblioteka zajmowała dwa pomieszczenia ogrzewane piecem węglowym, bez wody i węzła sanitarnego. W 1988 roku znowu przeniesiono bibliotekę, tym razem do budynku na stadionie (obecnie siedziba Teresińskiego Ośrodka Kultury).

Ustawa o samorządzie terytorialnym z 1990 roku spowodowała szereg zmian w działalności biblioteki. Nie tylko tej gminnej, ale także na szczeblach powiatu i województwa. W 1991 roku biblioteka otrzymała nowy lokal w budynku przedszkola przy Al. XX lecia 7. Rada Gminy uchwałą z dnia 30.12.1993 roku zatwierdziła statut Biblioteki, gdzie zapisano, że biblioteka prowadzi gospodarkę finansową na zasadach ustalonych dla zakładów budżetowych, a dotychczasowy kierownik staje się dyrektorem biblioteki.

W styczniu 2008 roku nastąpiło kolejne przeniesienie biblioteki. Tym razem do wyremontowanych pomieszczeń znajdujących się na terenie GOSIR-u. Do chwili obecnej biblioteka znajduje się właśnie pod tym adresem.

Tak jest obecnie

Mamy do zaoferowania naszym czytelnikom pokaźny księgozbiór, bibliotekę audiobooków. Prowadzimy bazę regionaliów – wycinki z gazet, które dotyczą naszej gminy począwszy od 1991 roku. W bibliotece można skorzystać z bezpłatnego Internetu, komputera czy wydrukować dokumenty. 

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku – Biblioteka Teresin. Można tam znaleźć informacje dotyczące funkcjonowania biblioteki oraz śledzić nasze działania kulturalne. 

Na stronie www.gbpteresin.org.pl znajduje się katalog on-line, za pomocą którego można wyszukać interesującą książkę. Baza zawiera 100 % naszego księgozbioru. W chwili obecnej na terenie gminy Teresin działają trzy placówki biblioteczne. Posiadając kartę biblioteczną, nasi czytelnicy mogą korzystać ze wszystkich placówek bez dodatkowych formalności.

Z okazji 60-lecia istnienia Biblioteki składamy w Wasze ręce biuletyn “Pamiętnik Czytelnika”. Zawiera on 60 tytułów książek, które każdy powinien przeczytać. Umieszczone są one alfabetycznie. Życzę miłej zabawy i zapraszam do Biblioteki po lekturę.

Aleksandra Starus

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie

 

Wielkość czcionki
Kontrast