NOWI INWESTORZY W GMINIE TERESIN

Gmina Teresin jest bardzo dobrze przygotowana na przyjęcie nowych inwestorów

Gmina Teresin jest bardzo dobrze przygotowana na przyjęcie nowych inwestorów

Gmina Teresin od kilku lat potwierdza, że można skutecznie przyciągać do siebie nie tylko nowych inwestorów, ale również mieszkańców. Ci drudzy coraz chętniej osiedlają się w tej części Mazowsza, ze względu na bardzo atrakcyjną ofertę lokalnego rynku pracy, ale też wciąż rozwijającą się gminną infrastrukturę oraz stale unowocześnianą ofertę oświatową. Dodatkowo, Gmina Teresin, to rekreacyjna enklawa, której już samo otoczenie zachęca do tego, żeby zamieszkać z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Rozwój Gminy Teresin w dużej mierze zależy od jej położenia, a w tym od rozwoju sieci komunikacyjnych na otaczającym je terenie. I ten aspekt samorząd gminny stara się promować i wykorzystywać. Gmina Teresin jest bardzo dobrze przygotowana na przyjęcie nowych inwestorów. Posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg lokalnych – blisko 400 km – z których najważniejsza, tzw. obwodnica, jest drogą wewnętrzną scalającą 500 ha terenów inwestycyjnych w Teresinie-Gaju, Gaju, Elżbietowie i Szymanowie.

Jak informuje wójt Marek Olechowski już w najbliższym czasie na terenie gminy zainwestują trzy nowe podmioty gospodarcze. – W sferze rozwoju gospodarczego w gminie Teresin nadal się sporo dzieje. Cały czas zależy nam na zachęcaniu inwestorów do uruchamiania swojej działalności na naszym terenie. I to przynosi efekt. W najbliższym czasie decyzję środowiskową uzyska u nas duża firma meblarska, która swój zakład produkcyjny postawi w Paprotni. To duża polska firma obecnie z siedzibą w Ożarowie. Będzie też wkrótce wydana decyzja na dalsze zasiedlenie terenu, na którym obecnie znajduje się duży magazyn Panattoniego. Nie mogę jeszcze zdradzić nazw firm, które się pojawią, ale powiem tylko, że w krótkim czasie mogą tu powstać trzy duże obiekty logistyczne.  Kolejna inwestycja powstanie po drugiej stronie DK 92, w miejscowości Topołowa, firma Weimur wybuduje tu dwa obiekty magazynowe, w tej chwili czeka tylko na decyzję środowiskową. Wójt Olechowski podkreśla jednocześnie, że dzięki takim działaniom do gminnego budżetu wpływać będą kwoty z podatków od nieruchomości czy z podatków PIT i CIT. Pojawią się też nowe miejsca pracy, co szczególnie powinno ucieszyć naszych mieszkańców. – My jako samorząd będziemy mieli dodatkowe środki na rozwój gminy – dodaje.  Nowe inwestycje cieszą, ale jednocześnie martwią wójta, a to z jednego powodu.

 – Martwić nas może to, że w tym momencie mamy praktycznie zamknięte tereny inwestycyjne. Staraliśmy się o to, żeby mieć ich więcej, ale niestety powstrzymuje nas ustawa o ochronie gruntów rolnych, w powołaniu na nią dostaliśmy już w odniesieniu do części terenów negatywne odpowiedzi, to było ładnych parę lat temu. Teraz już nawet się nie staramy, bo te tereny, które mamy, będąc gruntami rolnymi klasy trzeciej, niestety, odpadają. Póki co, cieszę się z tego, co jest, a o reszcie myślę, bo jakieś tam wyjście B rysuje mi się w głowie – kończy optymistycznie włodarz Teresina.

Redakcja, fot. teresin.pl

 

Wielkość czcionki
Kontrast