TEATRALNY PODWIECZOREK W TERESIŃSKIM OŚRODKU KULTURY

Po raz pierwszy od wprowadzenia pandemicznych obostrzeń, z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych, w Teresińskim Ośrodku Kultury zagościł teatr na żywo! W niedzielę 24 października o godzinie 17.00 widzowie zaproszeni zostali na teatralny podwieczorek z aktorem-mimem Kamilem Przystałem oraz teresińskim Teatrem Radosnej Jesieni.

– Kamil Przystał zaprezentował etiudę pantomimiczną „W sieci pantomimy”. Pokaz był podsumowaniem jego dwudniowych warsztatów ruchowych, w których wzięli udział uczestnicy Pracowni Teatralnej TOK. Warsztaty były realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – relacjonuje Katarzyna Rospędowska, instruktorka TOK.

Ze swoim projektem artysta chce dotrzeć do miejsc, które nie mają możliwości poznania teatru pantomimy, uwrażliwić uczestników na taki rodzaj sztuki, zapoznać ich z teatrem bez słów, a także dać im „alfabet”, który będą mogli wykorzystywać w swoich spektaklach. W trakcie warsztatów prowadzący dzielił się z uczestnikami zdobytą i wypracowaną przez siebie metodą, a także uczył klasycznej pantomimy. Warsztaty te, to nie tylko pantomima, ale także świadomość ciała. Ich celem był rozwój twórczy uczestników, sprawienie, aby w dalszej pracy na scenie mieli świadomość swojego ciała i w pełni je wykorzystywali. Takie warsztaty stymulują kreatywność uczestników, aktywizują i otwierają ich na nowe formy wyrazu artystycznego.

Zgromadzona publiczność mogła obejrzeć spektakl pantomimiczny, który artysta stworzył w ramach stypendium. Spektakl nawiązywał do dziedzictwa polskiej kultury, do osiągnięć i odkryć Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a także do pantomimy klasycznej. Jest to synteza ruchowo-pantomimicznych odkryć Kamila Przystała, pokazanie wszystkiego, co wie o pantomimie i ukazanie różnych jej odcieni – od pantomimy dramatycznej, przez symboliczną, po komediową i slapstickową. Jest to próba zawarcia w sobie wielu technik pantomimicznych.

Z kolei Seniorski Teatr Radosnej Jesieni zaprezentował premierową etiudę teatralną na podstawie wiersza Teresy Zdanowicz „Odwiedziny”. Czy odwiedziny cioci u długo niewidzianej rodziny miały miłe zakończenie? Tego warto dowiedzieć się bezpośrednio ze spektaklu, bo aktorzy zapowiadają, że jeżeli tylko pozwoli na to sytuacja pandemiczna w kraju, zagrają go na pewno jeszcze nie raz. „Odwiedziny” to opowieść, która bierze na warsztat stereotypy i uprzedzenia w relacjach rodzinnych, ale w tak wdzięczny i prosty sposób, że chwyta za serce widzów w każdym wieku.

– Nie zdążyliśmy zrobić premiery przed lockdownem, ale mamy nadzieję, że będziemy mieć jeszcze trochę czasu, by móc wystawiać ten spektakl i pokazywać go szerszej publiczności – podsumowuje opiekunka i reżyserka grupy Katarzyna Rospędowska.

Bardzo dziękujemy za niezwykle pozytywną energię, jaką tego wieczoru zostaliśmy obdarzeni.

 

Redakcja

 

Wielkość czcionki
Kontrast