DO ALBANII W SZCZYTNYM CELU

 ZŁOMBOL ‘2022

Ten rajd jest inny niż wszystkie, które znamy. Nie ma sztywno ustalonej trasy, wygodnych hoteli ani wsparcia organizatorów i tym bardziej serwisu w przypadku awarii. Uczestnicy znają jedynie datę i godzinę startu oraz krańcową datę dotarcia do mety. No i co najważniejsze, na trasie mogą pojawić się jedynie pojazdy, które zostały wyprodukowane w byłym bloku wschodnim. Niezmienny pozostaje cel – obok przeżycia niezapomnianej przygody – zbiórka pieniędzy na potrzeby podopiecznych domów dziecka.

Takim wyzwaniom postanowiło sprostać 950 załóg, w tym teresińska ekipa Bondar Team, która 3 września wystartowała w 16. edycji Rajdu Złombol. To rajd ekstremalny, organizowany od 2007 roku. Każdy, kto zdecyduje się na uczestnictwo w nim, jedzie na własny koszt i własne ryzyko. Tegoroczna trasa wiodła do Albanii. Była długa (blisko 4 tys. km) i wymagała niezłego samozaparcia, by sprostać wyzwaniom. Bałkany to w wielu przypadkach teren nieco zapomniany, dziewiczy, stąd wielokrotnie odcinki wiodły po kamienistych bądź szutrowych drogach. Uczestnicy wyprawy nie podróżowali w kolumnie, choć często łączyli się w grupki. Mieli dzięki temu pewną swobodę w układaniu trasy. Wieczorami spotykali się na proponowanych przez organizatorów campingach czy miejscach noclegowych.

Wyzwanie to zakończyło się dla teresińskiej ekipy pełnym sukcesem. Bondar Team na czele z Pawłem Przedpełskim dotarł do mety w wyznaczonym limicie czasu, a wysłużony lublin spisał się na medal. Obyło się bez awarii, ale co najważniejsze, udało się połączyć ze sobą miłość do starych samochodów, pasję poznawania świata z chęcią pomagania innym. Aby wziąć udział w eskapadzie, każda załoga musiała uzbierać minimum 2022 złotych pochodzących od firm i osób prywatnych, których naklejki widnieją na samochodzie. W 16. edycji rajdu z wpłat wszystkich uczestników uzbierano 2,6 mln zł. Swoją cegiełkę do tego pięknego dzieła dołożyli także nasi krajanie. Za uzbierane w ten sposób pieniądze organizatorzy m.in. kupują dzieciom prezenty rzeczowe (rowery, komputery, konsole i inny sprzęt), opłacają wypoczynek i dodatkowe zajęcia edukacyjne, np. naukę pływania. Projekt służy wyrównywaniu szans dzieci wychowywanych w domach dziecka.

Organizatorzy rajdu zapewniają, że pieniądze trafiają na cele zgodne z potrzebami i oczekiwaniami dzieci i ich opiekunów.

Redakcja, fot. Bondar Team Fb

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast