EKO LAUR DLA GMINY TERESIN

Już po raz 16. Polska Izba Gospodarcza „Ekorozwój” przyznała nagrody dla najbardziej „zielonych” organizacji, firm i samorządów w konkursie „Zielony Laur”. Jego celem jest promowanie ekorozwoju poprzez nagradzanie najlepszych inwestycji i przedsięwzięć gospodarczych przyczyniających się zarówno do poprawy warunków życia, jak i stanu środowiska naturalnego. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazła się Gmina Teresin. To pierwsze wyróżnienie w dziedzinie ekologii dla naszego samorządu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 21 września w Pałacu Staszica w Warszawie, siedzibie Polskiej Akademii Nauk. Dyplom i statuetkę z rąk prof. dr hab. Marka Gromca odebrał wójt Gminy Teresin Marek Olechowski. Gala wręczenia nagród zgromadziła tych, którzy na co dzień angażują się w promocję ekorozwoju, a poprzez swoje pomysły i realizowane projekty czynnie włączają się do budowania właściwej postawy i świadomości społecznej, jak również do szeroko rozumianej ochrony środowiska.

– Z ogromną satysfakcją przyjąłem nagrodę dla Gminy Teresin. Dziękuję Kapitule za to wyróżnienie. Wyróżnienia (tylko te niekupione) bardzo cieszą, a wręczane w siedzibie PAN szczególnie – informuje z wyraźnym zadowoleniem włodarz Teresina.

Członkowie kapituły, której przewodniczył prof. dr hab. Marek Gromiec przygotowali ranking osiągnięć samorządów, firm, a także instytucji oraz osób zajmujących się realizacją przedsięwzięć ekologicznych. W szczególności oceniane były działania propagujące ekorozwój oraz ochronę środowiska i wykorzystywanie osiągnięć nauki i nowych technologii. Jury konkursowe doceniło aż dwie proekologiczne inwestycje poczynione w naszej gminie. Pierwszą z nich jest nanotechnologiczna stacja uzdatniania wody przy al. XX-lecia w Teresinie, która wykorzystując znaczenie każdego pojedynczego atomu, jest w stanie uzdatnić nawet bardzo zanieczyszczoną wodę pitną i przemysłową. Drugie wyróżnienie przyznano biomechanicznej oczyszczalni ścieków w Skotnikach, dzięki której odprowadzane do Pisi wody charakteryzują się wysoką klasą czystości i mają niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu rzeki.

Gmina Teresin jako zwycięzca tego prestiżowego konkursu może liczyć na szeroką promocję swojej działalności w dziedzinie ekologii i publikacje w branżowych wydawnictwach. Może także skorzystać ze zniżki na ekspertyzy oraz inne opracowania wykonywane przez PIGE, a także wsparcie w projektach dotyczących ekorozwoju.

Redakcja

 

 

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast