IMPULS DLA SENIORÓW

 WIZYTA W MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI

Muzeum Polskiej Wódki to jedyne takie miejsce na świecie. Muzeum swoje podwoje otwarło zwiedzającym 12 czerwca 2018 r. Mieści się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji przy pl. Konesera 1 na Pradze Południe, w Centrum Praskim Koneser. Swego czasu rozlewano tam Wyborową i Luksusową. Teraz, hołdując tej kilkusetletniej tradycji, eksponowanych jest w nim kilkadziesiąt marek polskich wódek.

Definicja polskiej wódki nierozerwalnie związana jest z tradycją jej wytwarzania – nie z każdego surowca można bowiem ją zrobić. Mówimy tutaj tylko o tych surowcach, które są wymienione w ustawie i które pochodzą z polskiej ziemi – żyto, pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto lub ziemniaki.  Polska wódka już od wielu lat jest na liście chronionych oznaczeń geograficznych, obok wspomnianego francuskiego koniaku, szkockiej whisky i wielu innych narodowych trunków. W Polsce są tylko 42 takie produkty i tylko dwa napoje spirytusowe, i aby dostać się na tę listę, trzeba spełniać określone warunki – liczą się historia, tradycja, jakość oraz sposób wytwarzania. Wszystko to tworzy produkt bardzo wysokiej jakości, osadzony głęboko w tradycji.

Wizyta w Muzeum Polskiej Wódki i prezentacja historii, tradycji i miejsca polskiej wódki w dzisiejszym świecie, zaciekawiła teresińskich seniorów. Poznaliśmy ponad 500-letnią historię najsłynniejszego polskiego alkoholu, ewolucję technologii jego wytwarzania, tradycje i zwyczaje z nim związane.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od projekcji krótkiego filmu, by następnie obejrzeć kolejno pięć interaktywnych galerii. Dowiedzieliśmy się, gdzie w Polsce powstały pierwsze gorzelnie, ile wart był kieliszek wódki i jak konsumowano ten trunek na polskich dworach, a także skąd wzięły się takie zwyczaje jak strzemienny czy bruderszaft. Zapoznaliśmy się ze schematem aparatury destylacyjnej Jana Pistoriusa. Jego wynalazek zrewolucjonizował XIX-wieczne gorzelnictwo, umożliwiając uzyskanie w jednorazowym procesie oczyszczonego alkoholu o mocy 85%. Niezmiernie ciekawa okazała się kolekcja oryginalnych butelek z różnych epok.

Wizyta w Muzeum w opinii uczestników to ciekawie spędzony czas, ogrom przekazanej wiedzy a przy okazji wspomnienia minionych dekad.

Zwiedzaniem Muzeum Polskiej Wódki zakończyliśmy tegoroczny projekt pt. AKADEMIA AKTYWNEGO SENIORA 2.Edycja, skierowany do seniorów z naszej gminy i dofinansowany ze środków Gminy Teresin. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w zaproponowanych w projekcie warsztatach i wyjazdach.  

Agnieszka Ptaszkiewicz, Stowarzyszenie IMPULS

Wielkość czcionki
Kontrast