GMINNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Z tej okazji władze samorządowe, radni, delegacje instytucji kultury, szkół, klubów i stowarzyszeń oraz przybyli mieszkańcy i goście wspólnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

Po krótkiej przerwie związanej z pandemią w gminie Teresin wróciła tradycja przemarszu z Teresina do Szymanowa. Do tego uczestnikom sprzyjała pogoda. Na Skwerze Niepodległości, przy dworcu PKP pojawiła się spora grupa mieszkańców gminy i tych, którzy mieszkają gdzie indziej, ale czują się z nią emocjonalnie związani. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10. Pierwszą ich częścią było odsłonięcie tablicy poświęconej Mieczysławowi Epsteinowi i pierwszemu przejazdowi pociągu przez Teresin, który miał miejsce 15 listopada 1902 roku. Tablica została umieszczona po północnej stronie budynku dworca, a inicjatorem jej zawieszenia było Stowarzyszenie „Teresin – Nasze Korzenie”. Rys historyczny związany z historią kolei w naszej gminie przedstawił prezes stowarzyszenia Jarosław Żejmo, który tekst swojego wystąpienia opracował we współpracy z lokalnym miłośnikiem kolei – Szymonem Jaworskim. Po przemówieniu, wójt Marek Olechowski, w asyście samego marszałka Józefa Piłsudskiego (St. Goszcz), odsłonił pamiątkową tablicę. Po uroczystej odprawie wszyscy zgromadzeni wyposażeni w biało-czerwone flagi wyruszyli w Marszu Niepodległości do Szymanowa. Na jego czele mogliśmy podziwiać ułanów na koniach, zaraz za nimi podążała bryczka z Marszałkiem w asyście harcerzy z 1 DH im. św. Maksymiliana Kolbego, rozśpiewany wóz z chórem i muzykami reprezentującymi Klub Seniora „Radosna Jesień” oraz licznie zgromadzeni tego dnia mieszkańcy naszej gminy. Pochód zamykały auta – słynny z rajdów „Złombol” – lublin i strażacki jelcz. Marsz umilało wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W szymanowskim kościele odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz parafii w Szymanowie ks. Robert Sierpniak oraz kapelan strażaków gminy Teresin o. Wiesław Koc. Wierni, w ciszy kościoła, przed Najświętszym Sakramentem, otoczyli Polskę modlitwą i polecili ją Bogu. W homilii ks. proboszcz podkreślił rolę zachowania tożsamości jako wyznacznika szacunku dla niepodległości. – Dziś zachwyca nas wielki świat, wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana, a wielu wstydzi się być Polakiem – mówił kaznodzieja.

Bezpośrednio po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod obelisk Józefa Piłsudskiego, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów w narodowych barwach. Nie zabrakło okolicznościowego przemówienia wójta Gminy Teresin. – Mamy niepodległość, ale trzeba o nią dbać. Przykładem jest walcząca z rosyjskim agresorem Ukraina. Kraj ten cieszy się niepodległością od niedawna, a już musi zbrojnie bronić swej suwerenności, chroniąc także naszą wolność – podkreślił Marek Olechowski.

Uroczystość zwieńczyła gorąca herbatka i pyszna grochówka wójta. 

 Piotr Szlachetko, fot. Grzegorz Szkop

 

Wielkość czcionki
Kontrast