ZŁOTO I SREBRO MISTRZOSTW POLSKI W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

26 listopada 2022 roku w miejscowości Leśna w gminie Olesno, odbyły się 94. Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Na starcie pojawiło się blisko 600 zawodników, którzy walczyli o kwalifikacje do Mistrzostw Europy. W zawodach nie zabrakło reprezentantów UKS Filipides Teresin, którzy wywalczyli dwa medale.

W Leśnej było wszystko to, co kojarzy się nam z biegami crossowymi – upadki, błoto i ostra walka na finiszu. Rywalizacja toczyła się na różnych dystansach – od 2 do 8 kilometrów. Podczas tegorocznych mistrzostw pogoda nie rozpieszczała uczestników, ale dość płaska trasa sprzyjała szybkiemu bieganiu. W takich warunkach doskonale odnalazły się zawodniczki trenera Andryszczyka. Mistrzynią Polski U18 w biegu kobiet na 3 kilometry została znana już w biegowym świecie Eliza Galińska (10:12), która bardzo szybko wyszła na czoło stawki i na mecie nie dała żadnych szans rywalkom. Dla biegaczki UKS Filipides to kolejne złoto krajowego czempionatu. Drugie miejsce zajęła Anna Łada (10:16), a trzecie Aleksandra Szulska (10:22). Lena Suchowolak (U18) zajęła 2. miejsce i wywalczyła tytuł wicemistrzyni Polski w biegu na 2 kilometry w czasie 6:53. Na mecie lepsza od niej okazała się Zuzanna Wiernicka (6:40). Trzecie miejsce zajęła Roksana Piechowska (6:59).

Zawodnicy UKS Filipides Teresin wracają z tych zawodów niezwykle podbudowani. Najbardziej cieszy forma, jaką udało się zbudować na najważniejszą imprezę jesieni oraz dwa niezwykle cenne medale. Podopieczne Andrzeja Andryszczyka miały niezwykle trudne zadanie, ponieważ w ich biegach znalazły się medalistki Mistrzostw Polski i Europy. Taka sytuacja pokazuje, że teresińska lekkoatletyka ma się bardzo dobrze. Z roku na rok podnosi swój poziom i dorównuje najlepszym klubom w Polsce.

To trzeba zaakcentować – w rywalizacji klubowej UKS Filipides Teresin zajął doskonałe 3. miejsce na 80 zgłoszonych do rywalizacji klubów.

Medalistkom Mistrzostw Polski oraz ich trenerowi Andrzejowi Andryszczykowi składamy serdeczne gratulacje.