WYBIERAM PRZYSZŁOŚĆ

Czy każdy uczeń kończący szkołę podstawową musi iść do liceum? Kto będzie się najlepiej czuł w szkole branżowej, a dla kogo jest technikum? To tylko kilka z licznych pytań, na które otrzymaliśmy odpowiedź w majowy poniedziałek.

Właśnie 29 maja wszyscy uczniowie klas 8 sp w Teresinie wraz z opiekunami mieli szansę wziąć udział w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego. Spotkanie odbyło się po sąsiedzku – w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

Tegoroczni ósmoklasiści zostali podzieleni na 3 grupy, które zwiedzały kolejne miejsca w Zespole Szkół i zapoznawały się z ofertą edukacyjną i możliwymi drogami dalszej edukacji. Pierwszym przystankiem był film promujący technika i szkoły branżowe – to dobre miejsce do zdobycia konkretnego zawodu, który w przyszłości pomoże się szybko usamodzielnić. W Zespole Szkół można wybrać technikum logistyczne lub branżową I stopnia magazynier-logistyk. W jednej z sal są specjalne wysokie półki, które pomogą wdrożyć się do pracy w magazynach i przy układaniu paczek.

Drugim punktem był warsztat mechaniczny. Tam uczniowie nie tylko zobaczyli aktualnie rozkładany samochód, ale też wielkie maszyny (np.: tokarki) i spawanie stali kwasoodpornej. W trakcie oprowadzania po warsztacie młodzież miała szansę zapoznać się z takimi ofertami szkoły jak technik mechanik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotoniki, technik spawalnictwa, branżowa I stopnia mechanik/ślusarz czy branżowa I stopnia kierowca mechanik. Słowa oprowadzających nauczycieli potwierdzał widok placu manewrowego, na którym uczniowie klas starszych wykonywali manewry traktorami, przygotowując się do egzaminu zawodowego.

Ostatnim zawodem, jaki został przedstawiony naszym ósmoklasistom, był technik technologii żywności – nowy kierunek w ZS Teresin. Po jego ukończeniu czeka wiele dróg rozwoju, np.: dietetyk, kontroler linii produkcyjnych, pracownik sanepidu, twórca nowych receptur i opakowań oraz nadzorca maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach przemysłu spożywczego. Warto dodać, że technolog żywienia jest obecnie jednym z bardziej popularnych i potrzebnych zawodów na rynku pracy. Ponadto Zespół Szkół współpracuje z takimi firmami jak Polskie Młyny, Mars, Dawtona czy Koleje Mazowieckie.

Pozostałe kierunki możliwie do wybrania w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego to: technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej; technikum elektroenergetyki transportu szynowego; branżowa I stopnia – elektryk.

Ostatnimi atrakcjami warsztatów w ZS Teresin były niespodzianki – zawody sportowe na nowo wyremontowanej hali, w których zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami oraz zaprezentowanie symulatora do nauki jazdy, który, warto podkreślić, został wykonany przez uczniów.

Całe spotkanie z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół w Teresinie przebiegało w bardzo miłej, pełnej życzliwości i zaangażowania, atmosferze. Teresińskie technika i szkoły branżowe to miejsca, które warto wziąć pod uwagę, szukając pomysłów na swoją przyszłość.

 

Klaudia Kantorska SP w Teresinie

Katarzyna Gasińska ZS w Teresinie

Wielkość czcionki
Kontrast