PLON, NIESIEMY PLON… DOŻYNKI GMINY TERESIN ‘2023

Msza święta w niepokalanowskiej bazylice rozpoczęła tegoroczne Święto Plonów Gminy Teresin, które odbyło się 27 sierpnia. Dopisała pogoda, a mieszkańcy i goście mogli w miłej atmosferze spędzić niedzielne popołudnie. Mszę Dziękczynną, podczas której pobłogosławiono wieńce dożynkowe oraz chleb, koncelebrowali o. Wiesław Koc i o. Grzegorz Szymborski, a homilię wygłosił proboszcz o. Mariusz Książek. Dalsza część uroczystości miała miejsce na Placu Rekreacyjnym przy Al. XX-lecia.

 

W wydarzeniu, oprócz rolników, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i urzędu: wójt Marek Olechowski, skarbnik Agnieszka Rosa, sekretarz Grażyna Cierpis-Przysucha, przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard, a także radni, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Teresin, a także zaproszeni goście, m.in. delegacja zaprzyjaźnionej z Teresinem partnerskiej gminy Szabła w Bułgarii na czele z burmistrzem Marianem Żeczewem oraz przewodniczącą Rady Gminy Jordanką Stoevą-Jordanową oraz wiceprzewodniczący Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

W trakcie Eucharystii zgromadzeni podziękowali Stwórcy za tegoroczne zbiory i kolejny rok owocnej pracy. Po zakończonej uroczystości w świątyni ulicami Paprotni i Teresina ruszył barwny, dożynkowy korowód złożony m.in. ze Starostów Dożynek, delegacji sołectw i mieszkańców naszej Gminy. Honory gospodarzy pełnili w tym roku państwo Martyna i Daniel Walczakowie z Serok Parceli, którzy prowadzą własne gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji ziemniaków, marchwi i zbóż ozimych.

W miasteczku dożynkowym rolników, mieszkańców oraz zaproszonych gości powitali wójt Marek Olechowski i przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard. Włodarz Gminy Teresin podkreślił konieczność pielęgnowania pięknych tradycji dożynkowych oraz dziękował rolnikom za trud, jaki każdego dnia wkładają w pracę na roli. Wyraził ogromną wdzięczność za chleb, który dzięki temu wysiłkowi wszyscy możemy spożywać. Zapewnił jednocześnie, że będzie dzielił go sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców naszej gminy. Bochny chleba upieczone z tegorocznych zbiorów, jako wymowny symbol Dożynek, na ręce Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy złożyli Starostowie Dożynek. Gospodarze Święta Dożynkowego, jak każe tradycja, otrzymanym chlebem podzielili się z zebranymi na placu rekreacyjnym.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, składając rolnikom życzenia. Byli wśród nich Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński, burmistrz Szabły Marian Żeczew oraz poseł na Sejm RP pierwszej kadencji Tadeusz Szymańczak, który w emocjonalnym przemówieniu odniósł się nie tylko do dożynkowego święta, ale także planów budowy na naszym terenie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Następnie przyszedł czas na wyśmienitą zabawę, o co zadbali prezentujący się na scenie artyści. Dzięki zaangażowaniu Teresińskiego Ośrodka Kultury wśród zespołów, które umilały zebranym świętowanie, znalazły się m.in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”, „Nasza Kapela” z Klubu Seniora „Radosna Jesień” w Teresinie, zespół „Droga na Ostrołękę”, „Łowicka Kapela Szymona Mońki”. Obchody tegorocznego Święta Plonów w naszej gminie zwieńczyła zabawa na dechach przy muzyce zespołu „Kontrast”.

Obchodom tegorocznych Dożynek towarzyszyło również wiele innych atrakcji, m.in.:  stoiska z wiktuałami przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa naszej gminy, nie zabrakło licznych kramików z rękodziełem, parku zabaw dla dzieci, cukrowej waty, lodów i gofrów.

Wójt Marek Olechowski, doceniając radosną i przyjazną atmosferę, składa serdeczne podziękowania sołtysom, radom sołeckim oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego Święta Plonów Gminy Teresin.

Redakcja

 

Wielkość czcionki
Kontrast