JAK ZATRZYMAĆ DROGOWYCH PIRATÓW ?

Są wszędzie. W całej Polsce. Nie brakuje ich też na naszych teresińskich drogach. Odnosi się wrażenie, że z roku na rok kierowców przekraczających zdecydowanie dozwoloną prędkość przybywa w zastraszającym tempie. Szczególnie adrenalina podnosi się u nich na wiosnę. Na nic zdają się ograniczenia prędkości i coraz częściej montowane na drogach tzw. progi zwalniające.

policja niepolakanów uwaga piraci

Montaż progów nie rozwiązuje problemu, bo cierpią na tym kierowcy respektujący przepisy ruchu drogowego. Pamiętajmy, że z dróg korzystają też pojazdy wielkogabarytowe, ciągniki, szkolne autobusy. Użytkownikami dróg są przecież też i piesi i rowerzyści. Instalacja w nieskończoność tych urządzeń (choć przepisy nie pozwalają na ich montaż w każdym miejscu) doprowadzi do przekształcenia dróg w swoiste ,,tory z przeszkodami’’. Problem chyba nie zostanie szybko rozwiązany, gdyż podstawową kwestia jest tu zmiana mentalności użytkowników dróg, a tę może powoli zmieniać tylko surowe egzekwowanie przepisów ruchu drogowego, w tym m.in. ograniczenie prędkości.

Ostatnie zaostrzenie kar za drogowe piractwo przyniosło lekką poprawę tylko na początku. Tymczasem wystarczy zobaczyć, co znów dzieje się na naszych drogach. Potencjalni drogowi mordercy w przysłowiowym nosie mają lokalne ograniczenia prędkości. Proszę przyjrzeć się chociażby Alei XX – lecia  w Teresinie, przy której na krótkim odcinku zlokalizowane są 2 szkoły, 2 przedszkola, żłobek, hala sportowa, stadion, dom kultury…Wystarczy?

Pewnym pomysłem na poprawę sytuacji może być Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Jest to internetowe narzędzie policji służące poprawie bezpieczeństwa, w tym użytkowników dróg, funkcjonujące w Polsce od kilku lat.

Jak to działa?

Oto, jak w kilku prostych krokach zgłosić konkretne zdarzenie:

  1. Wpisz w Google: KMZB.
  2. Kliknij okienko ,, Mapa zagrożeń bezpieczeństwa’’.
  3. lub po prostu kliknij tutaj: Mapa zagrożeń bezpieczeństwa
  4. Po zatwierdzeniu odpowiednio regulaminu, w lewym górnym rogu kliknij ,,Wyszukaj adres’’ odpowiednio go uzupełniając np. wpisując nazwę miejscowości Teresin.
  5. W lewym dolnym rogu kliknij okrągłe czerwone kółko ze znakiem ,,+’’.
  6. Uzupełnij dokładnie ,,metryczkę’’ zdarzenia i zgłoś.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa teresin niepokalanów

Proste ?

Policja ma obowiązek zareagować na nasze zgłoszenie w ciągu najpóźniej 7 dni. Zasada jest prosta: im częściej będziemy zgłaszać niewłaściwe zdarzenia do KMZB, tym jest większa szansa na reakcję policji, a tym samym  – na poprawę naszego wspólnego bezpieczeństwa. A o to przecież zdecydowanej większości myślących ludzi chodzi. A więc – do dzieła. Powodzenia.

Do dyspozycji dajemy jeszcze:

 Mapa zagrożeń bezpieczeństwa – Statystyka

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa – Instrukcja

Wielkość czcionki
Kontrast