PRZEWIETRZYLI LITERACKIE SZUFLADY

Uroczystość ogłoszenia wyników i rozdania nagród w IV Powiatowym Konkursie Literackim „Szuflada” była wyjątkowym wydarzeniem i wyborną zabawą dla kochającej literaturę publiczności. Galę poprowadziła Kasia Rospędowska, instruktorka TOK-u i pomysłodawczyni Konkursu, a w nastrojowy klimat wprowadziły zebranych młode, utalentowane wokalistki, podopieczne Joanny Cieśniewskiej.

Na tę edycję konkursu nadesłanych zostało 60 prac 68 autorów.

Zgłosić mógł się każdy mieszkaniec powiatu sochaczewskiego, który samodzielnie napisał dowolny tekst literacki – felieton, wiersz, opowiadanie, skecz, piosenkę, scenkę teatralną, esej, anegdotę, recenzję, pastisz i przesłał go do organizatorów. Konkurs skierowany był do amatorów, których teksty nigdzie do tej pory nie były publikowane – informuje Katarzyna Rospędowska.

Jury w składzie Jolanta Śmielak-Sosnowska – wieloletnia redaktorka naczelna „Ziemi Sochaczewskiej”, Natalia Fijewska-Zdanowska – dramatopisarka, reżyserka, instruktorka teatralna, prezeska Fundacji Artystycznej „Młyn”, Joanna Cieśniewska – piosenkarka, autorka tekstów, instruktorka śpiewu oraz Tomasz Daczko – polonista, redaktor prowadzący „Prosto z Gminy”, z wielką uważnością i wnikliwością podjęło się oceny nadesłanych tekstów, wybrało te najlepsze i w konsekwencji przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

Grand Prix Szuflada 2024 otrzymał tekst „Bilet do przyszłości” autorstwa Antoniny Gogół

 

Wyróżnienie dla Pani Renaty Grabowskiej za rozwijanie pasji literackiej u swoich uczniów i zachęcanie ich do własnej twórczości

 

I miejsce:

Michał Gawiński „Banały”, Franciszek Kantorski „Kotka Urszula i niefortunny eliksir”, Mateusz Milczarek „Na co komu kuchenne rewolucje?”, Mateusz Borowski, „Dłużnik”

 

II miejsce:

Anna Gogół „Obcy”, Daria Adamczewska „Szkoła Sejmowa”, Marcin Krzysztof Roszkowski „dziewięć” i „Szuflandexit”, Agata Kaźmierczak „Sen czy jawa? Kosmiczna wyprawa” Julia Winnicka „Śnieżynka”

 

III miejsce:

Zuzanna Kweclich „Sama!”, Mykyta Yevtushok „Tajemnicza podróż przez czas”, Robert Marciniak „Cierpienia Cierpa”, Solomia Kulyk „Lulu”

 

Wyróżnienie dla Zuzanny Lewandowskiej za opowiadanie „Przygoda kotka Bubu”

 

Wyróżnienia od Teresińskiego Miesięcznika Samorządowego „Prosto z Gminy” otrzymali:

Antonina Gogół za reportaż „Bilet do przyszłości” oraz Mateusz Milczarek za felieton „Na co komu kuchenne rewolucje?”

 

Wyróżnienia od gazety „Ziemia Sochaczewska” powędrowały do: Antoniny Gogół za reportaż „Bilet do przyszłości” i Darii Adamczewskiej za tekst „Szkoła sejmowa”.

 

Jurorzy zgodnie stwierdzili, że poziom tegorocznej edycji Konkursu był wysoki, a wiele prac wyróżniało się nie tylko pisarską inwencją, swobodą pisania czy pomysłowością, ale przede wszystkim umiejętnością wnikliwej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, która w szeregu dostrzeżonych tekstów stawała się częścią wyobraźni, powoływała alternatywne światy i równocześnie, zdawałoby się, na wskroś oczywiste. Cieszy zatem fakt, że początkujący poeci/poetki, pisarze/pisarki są tak wyczuleni na to wszystko, co wpływa na ich odbieranie współczesności, są szczerzy, prawdziwi i bezkompromisowi.

Gratulujemy bez wyjątku wszystkim uczestnikom i jednocześnie dziękujemy, że szeroko otworzyli przed czytelnikami swoje literackie szuflady. Dziękujemy, że w tak skomercjalizowanych czasach, mają odwagę pisać oraz dzielić się swoją twórczością i wrażliwością z innymi.

Redakcja

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast