Teresin stawia na kształcenie zawodowe

Stoiska wystawiennicze, mnóstwo atrakcji dla gości, otwarty każdy zakamarek szkoły. W środę, 13 stycznia br. Zespół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego odwiedzali zarówno zainteresowani podjęciem tu nauki, ale też rodzice przyszłych i obecnych uczniów. Powodem spotkania była inauguracja nowego przedsięwzięcia pod nazwą Piknik Zawodowy. Wśród obecnych nie zabrakło wicestarosty sochaczewskiego Tadeusza Głuchowskiego oraz Urszuli Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji.

Punktualnie o godz. 15.00 w sali konferencyjnej teresińskiej szkoły rozpoczęła się część oficjalna Pikniku. – Bardzo się cieszę, że przybyliście Państwo na nasze wydarzenie. Z jednej strony młodzież zainteresowana podjęciem nauki w naszej szkole, rodzice przyszłych uczniów, z drugiej partnerzy szkoły, czyli firmy i instytucje, z którymi aktywnie współpracujemy, a także nasza kadra nauczycieli. Możemy dziś wspólnie porozmawiać na temat kształcenia praktycznego w naszej placówce – tymi słowami witała przybyłych Ewa Odolczyk, dyrektor ZS Teresin i pomysłodawczyni Pikniku Zawodowego. W ciągu kilku godzin przez szkolne korytarze przewinęło się mnóstwo gości, nie tylko zainteresowanych kształceniem, ale też poszukujących pracy, bo taką też możliwość oferowało to przedsięwzięcie. Jednak największą grupę stanowili uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasy trzecie gimnazjum i klasy ósme podstawówki. Być może to przyszli kandydaci do podjęcia nauki w teresińskim Zespole Szkół. Oferta dla nich jest naprawdę bogata. – Mamy bardzo dobre warunki lokalowe, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, odpowiednio wyposażone klasopracownie. W tej chwili jesteśmy w trakcie realizacji trzech projektów finansowanych z funduszy europejskich, a na horyzoncie jest czwarty. Staramy się bowiem o udział w projekcie zatytułowanym „Ponadnarodowa mobilność uczniów” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Możliwości rozwoju przygotowaliśmy dla uczniów bardzo dużo – mówi dyrektor Odolczyk.

Przypomnijmy, że kierowana przez nią placówka kształci w zawodach technicznych tj. technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik logistyk, technik elektroenergetyk, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik przemysłu mody. Ponadto, prowadzony będzie również nabór do szkoły branżowej na kierunkach: kierowca-mechanik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, elektryk. Zespół Szkół od lat stawia na kształcenie zawodowe. Jego popularyzacji miał służyć właśnie Piknik Zawodowy. Przedstawiciele firm obecni podczas wydarzenia, zgodnie podkreślali znaczenie współpracy z Zespołem Szkół w Teresinie. – Jesteśmy zadowoleni z poziomu wiedzy naszych praktykantów, z pewnością wielu z nich znajdzie u nas pracę po skończeniu nauki w tej szkole. Będziemy na nich czekać, by uzupełnili naszą kadrę, bo ta młodzież ma potencjał – przyznawali przedsiębiorcy.

Z kolei, uczestniczący w spotkaniu wicestarosta Tadeusz Głuchowski podkreślał, iż szkolnictwo zawodowe przez ostatnie lata uległo dość znacznym zmianom. – Stąd, by dobrze kształcić w tych kierunkach, w których nauka odbywa się w murach ZS Teresin jest potrzebna bardzo dobra współpraca z zakładami pracy, z przedsiębiorstwami, gdzie uczniowie mają możliwość odbycia praktyk. Muszę przyznać, że odbywa się ona wzorcowo. Wspólnie staramy się kształcić w takich zawodach, by później młody człowiek nie miał problemu ze znalezieniem dobrej pracy. Wicestarosta nie ukrywał też swojego zadowolenia z organizacji Pikniku Zawodowego. – Jestem pod dużym wrażeniem tej formy spotkania, które daje możliwość rozmowy z pracodawcami. Pani dyrektor zanim uruchomi kierunek stara się kontaktować z różnymi firmami, które miałyby zapewnić uczniom praktyki, a potem pracę. Wachlarz przedmiotów oferowanych przez szkołę jest duży, poza tym małe szkoły mają swój urok, gdyż uczniowie nie są w nich bezimienni, jest mniej problemów wychowawczych, dlatego zachęcam do wyboru właśnie tej szkoły.

Warto dodać, że wśród współpracujących z Zespołem Szkół w Teresinie firm są m.in. PKP Energetyka, LOT AMS, Koleje Mazowieckie, Greiner Packaging, WUZETEM, DBK Group, Dawtona, Grupa Aljeka, C.H. Robinson, Loreal, Polskie Młyny, Benepol, Saga Poland, A&B Torneria, Abplanalp, a także Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Przedsięwzięcie skierowane było również do rodziców i miało na celu utwierdzenie ich w przekonaniu, że teresińska placówka jest odpowiednia dla ich dzieci, gdyż stanowi gwarancję zdobycia w przyszłości atrakcyjnej pracy. – Rodzice mogli porozmawiać z pracodawcami, zapytać o zarobki w danej firmie czy pakiety, bo to też są ważne kwestie. Zaś jeśli chodzi o młodzież, to mam ogromną nadzieję, że spotkamy się ponownie, już we wrześniu, gdy zostaną uczniami naszej szkoły. Wcześniej jednak zapraszam jeszcze raz na spotkanie, tym razem podczas Dnia Otwartego, który zaplanowaliśmy na drugą połowę kwietnia br. – podsumowała dyrektor Ewa Odolczyk. Partnerem idei Pikniku Zawodowego w Teresinie było Radio Sochaczew.

Wielkość czcionki
Kontrast