RANKING NAJBOGATSZYCH SAMORZĄDÓW. GMINA TERESIN 17. NA MAZOWSZU

Najbogatsze samorządy w 2020 roku

Najbogatsze samorządy w 2020 roku

Dwutygodnik „Wspólnota” przedstawił najnowsze zestawienie „Najbogatsze samorządy w 2020 r. Ranking dochodów JST”. W porównaniu do 2019 r. spadliśmy o jedno oczko, z 86. na 87. miejsce w Polsce. Na Mazowszu jesteśmy 17. najbogatszą gminą wiejską. Najlepszy wynik w tym zestawieniu Gmina Teresin zanotowała w roku 2015, kiedy to uplasowaliśmy się w kraju na pozycji 26.

Rok 2020 dla naszej gminy, jak dla większości gmin w Polsce, był rokiem niezwykle trudnym.

– Wraz z pojawieniem się z Polsce koronawirusa (COVID-19) i wprowadzeniem od dnia 20 marca 2020 roku na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, samorząd nasz stanął przed ogromnymi wyzwaniami organizacyjnymi i finansowymi. Zagrożenie wirusem miało istotny wpływ niemal na wszystkie aspekty naszego życia, w tym także samorządowego. Ze względu na obostrzenia epidemiczne zmuszeni byliśmy odwołać większość uroczystości i imprez masowych. Reorganizacji uległa praca Urzędu Gminy i jednostek samorządowych. Na zupełnie nowych zasadach działały szkoły i przedszkola. Z dużą ostrożnością planowaliśmy wydatki. Podjęliśmy działania i uruchomiliśmy środki, które wspierają instytucje państwa w bezpośredniej walce z wirusem oraz innych systemów ochrony zdrowia, jak i chronią mieszkańców i przedsiębiorców przed ekonomicznymi skutkami pandemii. Uczyliśmy się żyć w odosobnieniu. Jednak w tym trudnym dla nas wszystkich czasie wykazaliśmy się jako lokalna społeczność ludzką wrażliwością i chęcią niesienia wzajemnej pomocy. Mimo trudnego okresu związanego z pandemią niezmieniony został generalny kalendarz najważniejszych inwestycji zapisanych w uchwale budżetowej. Ukończono kilka ważnych przedsięwzięć, które z pewnością wpłynęły na rozwój, postrzeganie i estetykę gminy – informuje wójt Marek Olechowski w „Raporcie o stanie Gminy Teresin za rok 2020”.

Nasza gmina w zestawieniu dwutygodnika „Wspólnota” znalazła się na 87. miejscu wśród wszystkich gmin wiejskich z całej Polski – spadliśmy o jedno oczko w porównaniu z 2019 r. Jesteśmy na 17. miejscu – wśród tych z Mazowsza.

– Ogólna sytuacja finansowa samorządów nie wygląda jednak optymistycznie. Równoczesny spadek dochodów własnych i wzrost łącznych dochodów oznacza uzależnianie JST od otrzymywanych dotacji celowych, co jest niekorzystnym zjawiskiem – piszą we wstępie do rankingu prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.

– O tym, że kondycja finansowa nie jest tak wspaniała, jak na pierwszy rzut oka wygląda na podstawie zmian wielkości dochodów. Po rekordowym 2018 roku, rok 2020 był drugim kolejny rokiem spadków. A przecież mówimy o końcówce unijnego, bezprecedensowo wysokiego dla Polski, siedmioletniego budżetu. Można by się więc spodziewać, że w tym okresie „żniwa” w postaci dużych projektów inwestycyjnych będą wyjątkowo obfite. Zwłaszcza jeśli dodamy do tego szeroko reklamowane wsparcie dla inwestycji ze szczebla krajowego, np. w postaci Funduszu Dróg Samorządowych czy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Spadek wielkości inwestycji był najłagodniejszy w województwach (w cenach stałych zaledwie 3% w stosunku do roku poprzedniego), a najsilniejszy w miastach na prawach powiatu (prawie 9%) i gminach (prawie 12%) – czytamy we wstępie do rankingu.

Z całym zestawieniem można się zapoznać na stronie: wspolnota.org.pl

Źródło: wspolnota.org.pl

 

Wielkość czcionki
Kontrast