BY ROZŚWIETLIĆ SMUTKI…

Tradycyjny wieniec adwentowy przygotowany przez rodzinę Gogółów z Granic.

Tradycyjny wieniec adwentowy przygotowany przez rodzinę Gogółów z Granic.

WIENIEC ADWENTOWY RODZINY GOGÓŁÓW

Wieniec adwentowy jest jedną z najbardziej znanych tradycji adwentowych. Zwyczaj umieszczania w domu zielonego wieńca adwentowego zrodził się we Niemczech. Ewangelicki pastor postanowił wprowadzić taki zwyczaj, by osieroconym dzieciom rozświetlić smutki i pomóc przygotować się na Boże Narodzenie. Wieniec adwentowy na terenie Polski rozpowszechnił się po roku 1925.

Tradycję tę pielęgnuje rodzina Gogółów z Granic, która w tym roku przygotowała wieniec adwentowy inspirowany tym pierwotnym, z roku 1839, wymyślonym przez pastora Johanna Hinricha Wicherna.

– Dedykujemy go tym wszystkim, którym smutno. Ku pokrzepieniu…, dla otuchy i ogrzania oraz rozświetlenia wszelkich mroków – mówi Anna Gogół, inicjatorka przedsięwzięcia.

Jakie znaczenie ma wieniec adwentowy?

Symbolika tej dekoracji jest niezwykle istotna i rozbudowana – każdy jej element ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy. Okrągły kształt wieńca adwentowego symbolizuje nieskończoność, życie wieczne oraz to, że Bóg jest wieczny i nie ma początku ani końca. Gałązki wiecznie zielonego drzewka iglastego to symbol życia i wspólnoty. Cztery świece zapalane w każdą niedzielę adwentu symbolizują zbliżanie się do prawdziwej światłości, czyli do Jezusa Chrystusa. Każda świeca z osobna również ma swoje znaczenie. Pierwsza to Świeca Nadziei, druga – Świeca Pokoju, trzecia – Świeca Radości, a czwarta to Świeca Miłości.

Wieniec adwentowy, wykonany z gałązek świerku przez rodzinę Gogółów, można podziwiać przed ich domem w Granicach.

– Każdy zainteresowany obejrzeniem naszego dzieła jest mile u nas widziany – zaprasza sołtyska Granic.

Redakcja

Wielkość czcionki
Kontrast