SAMORZĄDOWCY I ZWIĄZKI ZAWODOWE Z APELEM DO RZĄDZĄCYCH W 42. ROCZNICĘ POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH

Apel samorządowców do rządzących w 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Apel samorządowców do rządzących w 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Zwiększenie nakładów na edukację, większy udział w dochodach z podatków, otwarcie na dialog z samorządowcami i stroną społeczną, równe traktowanie mieszkańców miast i wsi. To główne postulaty liderów wspólnot lokalnych i przedstawicieli strony społecznej do rządu podpisane 31 sierpnia w Gdańsku w 42. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Uroczystości zaszczycili swoją obecnością m.in. Danuta Wałęsowa, Henryka Krzywonos-Strycharska oraz Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

W wydarzeniu tym wziął także udział wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, który z ponad 200 samorządowcami zrzeszonymi w Ruchu Samorządowym „Tak! Dla Polski”, przedstawicielami związków zawodowych i przedsiębiorstw komunalnych, oddał hołd Bohaterom Solidarności przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

– To postulaty nas – Polaków, naszych Gminnych Ojczyzn, nas teresinian – komentuje wójt Olechowski. Główne postulaty to: większy udział społeczności lokalnych w wypracowywanych przez nie dochodach, stały dialog rządu ze stroną samorządową i ze wszystkimi największymi centralami związkowymi, wsparcie dla wspólnot lokalnych, bo mieszkańcy i pracownicy nie mogą ponosić konsekwencji szkodliwej polityki monetarnej rządu, a samorządy nie mogą pozostać same z 300, 400, 500-procentowymi podwyżkami dla miejskich/gminnych przedsiębiorstw, zwiększenie nakładów na publiczną edukację i równe traktowanie mieszkańców miast i wsi, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania, nie tylko węglem.

– Nasza historia jest dowodem na to, że rozmowa, dialog, nawet w najtrudniejszych sprawach, jest możliwy. A jakość dzisiejszej debaty publicznej daje wiele do życzenia. Szukamy dzisiaj odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie wiele Polek i Polaków – czy będzie ciepło w domu? Jak sobie poradzić z drożyzną? Bo co mamy zrobić, kiedy ceny energii wynoszą dwieście, trzysta czy sześćset procent więcej niż jeszcze rok temu? Jak mamy poskładać budżety, skoro dzisiaj dopłacamy ponad połowę do kosztów funkcjonowania oświaty? Czy szkoły będą zatem normalnie funkcjonowały? Nie zostawiamy rządzących samych, ale również sami nie chcemy zostać z problemami, które dzisiaj można przewidzieć – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Z okazji 42. rocznicy Sierpnia ’80 w Gdańsku trwało kilkudniowe Święto Wolności, w ramach którego odbyły się debaty, działania artystyczne i różnego rodzaju wydarzenia symboliczne. Jednym z elementów były obrady Okrągłego Stołu Samorządowego „Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne”. Samorządowcy z „Ruchu Tak! Dla Polski” przygotowali projekt ustawy, która zwiększa udział wspólnot lokalnych w podatkach z PiT dla gmin z 39,34% do 71%, powiatów – z 10,25% do 18,5 %, województw – z 1,60% do 2,9 %. W projekcie jest również propozycja udziału w podatku od towarów i usług na poziomie 9%. Dzisiaj samorządy w ogóle nie otrzymują pieniędzy z VATu.

W ramach wydarzenia zaprezentowano również raport „Polki i Polacy o samorządności. W poszukiwaniu obywatelskiej opowieści o samorządzie lokalnym” przygotowany przez Fundację Batorego. Zespół badawczy analizował m.in. z czym kojarzą się obywatelom władze samorządowe i jakie cechy odróżniają politykę samorządową od polityki krajowej, czy obywatele widzą historyczną ciągłość władz lokalnych, czy postrzegają samorząd terytorialny w Polsce jako jeden z owoców transformacji systemowej, czy poczucie przywiązania do miejsca zamieszkania, patriotyzm lokalny oraz zakorzenienie w sieciach rodzinnych i sąsiedzkich znajdują odbicie w stosunku do władz samorządowych, a także w jaki sposób obywatele odnoszą się do pomysłów na (re)centralizację – zmniejszenie uprawnień władz lokalnych lub zwiększenie kontroli rządu centralnego nad samorządami. Z Raportem można zapoznać się na stronie Fundacji Batorego.

źródło: ruchtakdlapolski.pl, fot. Marek Olechowski Fb

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast