DYSTRYBUCJA JODKU POTASU TYLKO W RAZIE REALNEGO ZAGROŻENIA!

Fot. ilustracyjna, Shutterstock

Fot. ilustracyjna, Shutterstock

W związku z działaniami wojennymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o rozpoczęciu akcji zabezpieczenia dawki jodu dla każdego obywatela do 60. roku życia.

Jak informuje Dariusz Tartanus, podinspektor ds. ochrony przeciwpożarowej, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, tabletki zawierające jodek potasu trafiły już do odpowiednich służb Gminy Teresin, skąd będą mobilnie (poprzez OSP) przekazywane poszczególnym sołectwom do dalszej dystrybucji. Wydawanie mieszkańcom preparatu będzie rozpoczęte dopiero po ogłoszeniu odpowiedniego rozporządzenia przez władze centralne. W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, która informuje, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Nie ma więc podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu. Należy pamiętać, że powinno się go stosować tylko w przypadku realnego zagrożenia.  Nie ma potrzeby i nie powinno się go brać na własną rękę i bez wskazań medycznych.  Zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia dawkowanie tabletek jodku potasu o mocy 65 mg wygląda następująco:

  • dorośli do 60.  roku życia i powyżej 12. roku życia: dwie tabletki (co odpowiada 100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12 roku życia: 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3 roku życia ½ tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki: ¼ tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią: 2 tabletki (100 mg jodu).

Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest standardową prewencyjną procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Na bieżąco będziemy informować Państwa o podejmowanych działaniach na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

Zachęcamy także do zapoznania się z broszurą informacyjną na temat profilaktyki jodku potasu. Do pobrania: Profilaktyka jodowa – broszura informacyjna

Redakcja

 

 

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast