„PROFILAKTYKA 40+” – ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE!

Badania profilaktyczne mogą uchronić nasze zdrowie, a nawet uratować życie. W programie „Profilaktyka 40+” możemy wykonać całe spektrum badań, które ocenią stan naszego zdrowia.

– Po pandemii mamy do czynienia z jednej strony z deficytem zdrowotnym, a z drugiej ze stosunkowo niską świadomością na temat własnego zdrowia. Świadczy o tym zbyt mała liczba osób korzystających z różnych programów profilaktycznych oraz szczepień. Dlatego wciąż zachęcam do zrobienia bilansu własnego zdrowia. Musimy mieć przekonanie, że regularna diagnostyka, dbanie o siebie jest podstawą życia w zdrowiu. Jeżeli chcemy cieszyć się życiem to badajmy się – podkreślał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Profilaktyka 40+” to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.

 

Jak zgłosić się na badania?

Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które m.in odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem: infolinii 22 735 39 53 – (w godz. 8.00-18.00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora), za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o realizację programu pilotażowego.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

Zatem każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40+”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o realizację programu pilotażowego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawierać będzie następujące badania:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • AlAT, AspAT, GGTP – badania dotyczące oceny funkcji wątroby (enzymy wątrobowe);
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu„PROFILAKTYKA 40+” – ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE!

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Wielkość czcionki
Kontrast