SPOTKANIA AUTORSKIE Z PISARKĄ KATARZYNĄ RYRYCH

21 i 24 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie wzięli udział w spotkaniach autorskich z Katarzyną Ryrych – pisarką i poetką, cenioną autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników. Organizatorem spotkań była Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie.

Katarzyna Ryrych z wykształcenia jest anglistką, z zawodu nauczycielką, z zamiłowania malarką. Jej pasją są podróże, zwierzęta (ma dwa psy i dwa koty) oraz sztuka. W wolnych chwilach gra na wiolonczeli i pianinie oraz pisze kolejne bestsellery literackie. Za swój dorobek literacki była wielokrotnie nagradzana, m.in. w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jest laureatką nagród i wyróżnień Polskiej Sekcji IBBY (Książka Roku oraz Nagroda Specjalna). W swoich książkach porusza istotne dla dzieci i dorastającej młodzieży tematy, jak choćby w powieści „Koniec świata nr 13”, w której młody czytelnik może śledzić losy Sabiny Muzyk zwanej Ptaśką, jej zmagania z samą sobą i ze światem. Najnowsza książka pisarki, zatytułowana „O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa”, to mądra, poruszająca, melancholijna, zakorzeniona w naszych codziennych lękach i obawach historia o myszy, która rozmawiała z drzewem. – Pisałam tę bajkę dla wszystkich dzieci, które musiały opuścić swoje domy, z nadzieją, że pewnego dnia będą mogły do nich wrócić. Pisałam tę bajkę dla wszystkich mam, które musiały szukać nowych domów dla swoich dzieci. I dla wszystkich babć, których kołysanki przywoływały spokojny sen – mówi o swojej premierowej książce Katarzyna Ryrych.

Spotkanie z teresińskimi uczniami przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Młodzi ludzie razem z pisarką zastanawiali się, czy to prawda, że nie czytają książek, a jeśli tak jest, to dlaczego? Autorka nie wskazała jednoznacznej przyczyny, ale zwróciła uwagę na fakt, że powodami nieczytania mogą być brak czasu, czasem lenistwo, powszechny natłok informacji, czy nienadążające za rzeczywistością język i problemy poruszane w książkach, często tak odległe współczesnym nastolatkom. Miłym akcentem spotkań była możliwość zadania pisarce pytań na temat jej pracy (z czego uczniowie skrzętnie skorzystali) oraz otrzymania autografu.

Uczniowie i ich nauczyciele składają serdeczne podziękowania pani Aleksandrze Starus, dyrektorce Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie, za zorganizowanie tych wyjątkowych wydarzeń. – Mamy nadzieję, że było to jedynie preludium do wielu innych literackich podróży. Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie, wspaniałą organizację, za ciekawe rozmowy, artystyczne przeżycia i moc wzruszeń – podsumowują uczestnicy spotkań.

Redakcja

 

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast