NOC W BIBLIOTECE

VIII wydanie akcji „Noc Bibliotek” odbyło się w teresińskiej bibliotece w piątek 21 października 2022 r. pod hasłem „To się musi powieść”. To wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Młodzież w wieku 10 – 12 lat zmierzyła się z zagadnieniem higieny na przestrzeni wieków, przygotowując argumentację do debaty oksfordzkiej w oparciu o książkę „Brud” oraz informacje znalezione w książkach dostępnych w bibliotece i innych źródłach. Młodzi ludzie poradzili sobie rewelacyjnie nie tylko z wyszukaniem argumentów, czasami zaskakujących, ale niesamowicie trafnych, ale przede wszystkim ze stresem i emocjami, jakie towarzyszyły wystąpieniu publicznemu i wejściu w rolę mówcy. Zwłaszcza, że wszystkie zasady i reguły debaty oksfordzkiej były zachowane ze szczególną starannością. Nam osobiście trudno ocenić, czy teza „Częste mycie skraca życie” jest prawdziwa, czy fałszywa. Słuchając młodych mówców, chciało się przyznać rację zarówno przeciwnikom mycia, jak i zwolennikom. Temat debaty stanowił klamrę spinającą całą noc. Zaczęliśmy ogniskiem i spotkaniem ze strażakami. Druhowie z OSP w Szymanowie – naczelnik OSP Pan Grzegorz Wychowaniec, Pan Jakub Kuźnicki oraz Pan Mateusz Janasik – poprowadzili warsztaty na temat jednego z groźniejszych żywiołów, jakim jest ogień. Naładowani wiedzą na temat bezpiecznego obchodzenia się z ogniem, posileni lekko spaloną kiełbaską, bo taka jest najpyszniejsza, ruszyliśmy do biblioteki. Przy ciepłej herbacie uczestnicy rozwiązywali test wiedzy na temat higieny, który był przepustką do robienia mydełek, które wiadomo, jakie mają zastosowanie.

Najważniejsza obserwacja – mamy bardzo fajne dzieci, które są ciekawe świata, kreatywne i świetnie radzą sobie z nowymi, trudnymi wyzwaniami.

Do zobaczenia za rok!

Ewa Bojarowska i Magdalena Zdanowska

 

Wielkość czcionki
Kontrast