MAZOWSZE DLA ZABYTKÓW

Tablica informacyjna

Tablica informacyjna

MAZOWSZE DLA ZABYTKÓW

Aż 148 zabytków przejdzie prace renowacyjne dzięki wsparciu sejmiku Mazowsza. Radni województwa wybrali tegorocznych beneficjentów programu „Mazowsze dla zabytków”. Na niezbędne remonty, naprawy i modernizacje władze regionu przeznaczą w sumie 13,8 mln zł. Wśród nich znalazły się dwa zabytkowe obiekty z terenu Gminy Teresin.

– Zgłoszonych zostało aż 255 wniosków. Wnioskodawcy ubiegali się o wsparcie na ponad 51 mln zł. To wyraźnie potwierdza jak dużo jest potrzeb i jak wiele jest wciąż do zrobienia dla ochrony i ratowania najcenniejszych obiektów zabytkowych. Udzielając pomocy finansowej lokalnym samorządom, przedsiębiorcom i osobom fizycznym, kościelnym osobom prawnym, organizacjom pozarządowym i wspólnotom mieszkaniowym realizujemy przyjęty przez sejmik „Program opieki nad zabytkami w województwie mazowieckim 2022–2025” – podsumował przewodniczący sejmiku.

– Wybór z roku na rok staje się coraz trudniejszy – zauważa marszałek Adam Struzik. – Wpływa do nas coraz więcej projektów, które są dobrze przygotowane i zasługują na wsparcie. W tym roku pomożemy w remoncie aż 148 zabytków, na których renowację, konserwację i remonty przeznaczymy 13,8 mln zł. Mamy nadzieję, że na tym nie koniec. Na liście rezerwowej mamy kolejne dobre projekty, które czekają na nasze wsparcie.

Pieniądze trafią także do dwóch zabytków znajdujących się na trenie Gminy Teresin. Dzięki nim przeprowadzony zostanie remont zabytkowej więźby i dachu nad prezbiterium i transeptem w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szymanowie. Na ten cel samorząd Mazowsza zadysponował 200 tys. zł.  Z dotacji przeprowadzone zostaną także badania architektoniczne budynków folwarcznych w Zespole pałacowo-parkowym z XIX w., w Szymanowie, którym zajmuje się Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na to zadanie przeznczone zostanie 60 tys. zł.

#Mazowszedlazabytków

źródło: mazovia.pl

Wielkość czcionki
Kontrast