5. ROCZNICA INAUGURACJI ŚWIATOWEGO CENTRUM MODLITWY O POKÓJ W NIEPOKALANOWIE

1 września 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę wybuchu II wojny światowej, powstało w Niepokalanowie Światowe Centrum Modlitw o Pokój. Franciszkanie z Niepokalanowa oraz Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace z Radomia zorganizowali obchody 5. rocznicy tego wydarzenia. Uroczystości rocznicowe z udziałem kard. Kazimierza Nycza odbyły się 2 września w Niepokalanowie.

Już od pięciu lat w Niepokalanowie trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji wspierania wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi. Gród Maryi wybrano, ponieważ jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej.

– Początkowo sądziliśmy, że kaplica służyć będzie lokalnej społeczności i pielgrzymom. Jednak wydarzyło się coś niezwykłego, co odczytujemy jako znak szczególnej ingerencji Boga. Utworzenie kaplicy adoracji wymagało przebudowy Bazyliki. Zwróciłem się do naszego klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej nasza świątynia. Oprócz zdjęć, otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbe, który z misji w Japonii, w 1934 roku, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. Chociaż ten list był wcześniej wydany w oficjalnych Pismach o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe! – mówił w 2017 r. o. Andrzej Sąsiadek – ówczesny proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

Materialny znak duchowego dzieła stanowi ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Swoim pięknem służy oddaniu czci żywemu Bogu, zaś bogatą symboliką religijną pomaga w modlitwie. Powstał on w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”.

W programie uroczystości znalazły się: konferencja „Płomień Niepokalanego Serca Maryi”, eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, nabożeństwo adoracyjne przed Najświętszym Sakramentem w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu NMP, konferencja „Dzieło Wieczystej Adoracji w Polsce” oraz koronka do Bożego Miłosierdzia. Zwieńczeniem rocznicowych obchodów był koncert „Wielbi dusza moja Pana”. Na plenerowej scenie za bazyliką wystąpili: Rafał Brzozowski, Halina Frąckowiak, Małgorzata Szarek, Marcin Staszek wraz z zaprzyjaźnionymi artystami. Całe wydarzenie poprowadzi Rafał Brzozowski.

źródło: niepokalanow.pl

fot. TVNiepokalanów

Wielkość czcionki
Kontrast