MAZOWIECKI DZIEŃ OLIMPICZYKA. WYRÓŻNIENIE DLA ANDRZEJA ANDRYSZCZYKA

12 września 2023 roku odbyły się pierwsze uroczyste obchody Mazowieckiego Dnia Olimpijczyka. Zostały one zorganizowane przez Warszawsko – Mazowiecką Radę Olimpijską PKOl, Starostę Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Burmistrza Błonia oraz Dyrektora Centrum Sportu w Błoniu. Będzie to wydarzenie cykliczne promujące ideę olimpijską.

W uroczystościach wzięło w udział co najmniej 25 polskich olimpijczyków z Warszawy i Mazowsza. W programie przewidziano m.in. otwarcie uroczystości zgodne z ceremoniałem olimpijskim, film pokazujący osiągnięcia polskich sportowców, wręczenie odznaczeń i dyplomów oraz pokazy sportowe. I co najważniejsze, spotkania młodych sportowców „oko w oko” z polskimi olimpijczykami.

Wśród wyróżnionych osób – Brązową odznaką Ministra Sportu i Turystyki„ZA ZASŁUGI DLA SPORTU” został Pan Andrzej Andryszczyk – założyciel i trener UKS Filipides Teresin – jednego z czołowych klubów lekkoatletycznych na Mazowszu oraz w kraju, wychowującego uzdolnione lekkoatletycznie dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowych.

Pan Andrzej Andryszczyk od kilkunastu już lat pracuje z młodymi zawodnikami UKS Filipides Teresin, którzy zajmują wysokie miejsca w imprezach rangi ogólnopolskiej. Jego wychowankowie są wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Mazowsza, Makroregionu jak również Mistrzostw Polski. W tym roku Jego podopieczni zdobyli najwyższe miejsca na najważniejszych Mistrzostwach. Lena Suchowolak zdobyła złoty medal podczas 77. PZLA Mistrzostwach Polski Lublin 2023 w lekkoatletyce w biegu na 800 m w kategorii U-20 oraz Mikołaj Olejnik w 55 PZLA Mistrzostwach Polski Chorzów 2023 w kategorii U-18– również zdobył złoty medal w biegu na 1500 m w Międzywojewódzkich Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce – Olsztyn 2023 w kategorii U-16 (Makroregion) troje zawodników: Oliwia Rylska, Julia Giejbatow oraz Adrian Czułek zajęli miejsca na podium, a znakomite występy pozostałych zawodników sprawiły, że UKS Filipides Teresin w łącznej punktacji klubów zajął wysokie 4 miejsce spośród 62 startujących klubów. To ogromne osiągnięcie dla malutkiego klubu z Teresina, który uplasował się zaraz za największymi klubami z woj. mazowieckiego i warmińsko – mazurskiego.

Podczas gali „Mazowieckiego Dnia Olimpijczyka” swoje wyróżnienia otrzymało również dwoje mieszkańców Gminy Kampinos – utalentowanych młodzików UKS Filipides Teresin – Julia Giejbatow oraz Michał Lewandowski.

Julia Giejbatow otrzymała dyplom uznania za zajęcie 2. miejsca na dystansie 1500 m podczas Mistrzostw Europy Dzieci w Lekkiej Atletyce w Brnie 2022.

Michał Lewandowski otrzymał dyplom uznania za zajęcie 1. miejsca w Mistrzostwach Polskich Sztafet U16 – 4x600m Białystok 2022.

Serdecznie gratulujemy Trenerowi Andrzejowi Andryszczykowi oraz Jego podopiecznym. Życzymy dalszych sukcesów na arenie krajowej oraz międzynarodowej.