ROZMAWIALI O KONFLIKCIE POKOLEŃ

Czy młodzi zawsze buntują się wobec „świata zastanego”? Czy Baby Boomers i Milenialsów dzieli przepaść? A może różnice pokoleniowe to rozdmuchany problem? I kto może zostać boomerem? Na te i wiele innych pytań odpowiada spektakl „Runaway” przygotowany przez Fundację Banina, a który mieli możliwość obejrzeć ósmoklasiści z teresińskiej podstawówki.

ROZMAWIALI O KONFLIKCIE POKOLEŃ

Wydarzenie odbyło się 13 października w sali widowiskowej Dworca TO.Kultura. Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie (organizator spektaklu) odpowiedzieli uczniowie i nauczyciele SP w Teresinie, którzy z ogromnym zainteresowaniem i przejęciem obejrzeli to przedstawienie. Jego współautorką jest 19-letnia Alicja Stankiewicz. Monodram wyreżyserował Bartłomiej Miernik z Fundacji Banina, która od 2017 roku zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy trudne, istotne, rezonujące społecznie.

ROZMAWIALI O KONFLIKCIE POKOLEŃ

Bez wątpienia takim tematem jest konflikt pokoleń. „Runaway” opowiada o problemach współczesnych nastolatków, pierwszej miłości, buncie, poczuciu niezrozumienia i odrzucenia, a także trudnych relacjach z rodzicami. Autorzy monodramu wychodzą z założenia, że budowanie wzajemnych relacji międzypokoleniowych w oparciu o pretensje i antagonizmy urastające do konfliktów, nie jest właściwą perspektywą we wspólnym budowaniu świata, w którym każdy powinien mieć poczucie swego miejsca i wagi istnienia. Z rozmów, które odbyły się po spektaklu, jasno wynika, że każdy z nas czy to młody, czy stary, powinien budować swoje relacje z innymi na dialogu, wzajemnym zrozumieniu, otwartości na różnorodność, pracy opartej nie na deficytach, ale na zasobach. Przedstawienie to na pewno powinni zobaczyć rodzice, aby móc spojrzeć na świat oczami swojego dziecka.

Redakcja

Wielkość czcionki
Kontrast