80. ROCZNICA ROZSTRZELANIA 20 WIĘŹNIÓW Z PAWIAKA

Jedną ze znaczących dla Teresina dat, upamiętniających męczeństwo Polaków w czasie II wojny światowej, jest 01 grudnia 1943 roku. W tym dniu doszło do egzekucji więźniów Pawiaka, którzy zostali rozstrzelani w odwecie za wysadzenie w pobliżu ówczesnej stacji kolejowej Szymanów niemieckiego transportu wojennego. W tym roku przypada 80. rocznica tego tragicznego w skutkach wydarzenia.

 

Z tej okazji co roku mieszkańcy Gminy Teresin oddają hołd i otaczają modlitewną pamięcią pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta. W piątek 1 grudnia o godzinie 11.00 w niepokalanowskiej Bazylice sprawowana była Msza święta w intencji rozstrzelanych. Przewodniczył jej o. Mariusz Książek, proboszcz Niepokalanowa. Po Mszy zebrani udali się na przydworcowy Skwer Niepodległości. W otoczeniu pocztów sztandarowych, w obecności przewodniczącego Rady Gminy Bogdana Linarda, przedstawicieli duchowieństwa, radnych, dyrektorów gminnych jednostek organizacyjnych, dzieci i młodzieży szkolnej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty pod pomnikiem. Krótki rys historyczny dotyczący wydarzenia sprzed 80 lat przedstawił Marek Jaworski – prezes Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie”.

Przypomnijmy, że przebudowany w 2010 roku monument został zaprojektowany przez Jarosława Trojanowskiego i Klarę Zawadzką. Trzymetrowy krzyż nawiązuje do najwyższej ofiary – życia, złożonego na ołtarzu Ojczyzny. Symbolika fragmentu bramy i kolczastego drutu stanowi nawiązanie do Pawiaka, miejsca, skąd przewiezieni zostali więźniowie. Z kolei prowadzące do pomnika tory kolejowe symbolizują okoliczności zamachu na niemiecki pociąg wojskowy.

 

Redakcja

 

Wielkość czcionki
Kontrast