WARSZTATY W TERESINIE, CZYLI „ARTYSTYCZNY DYM” ZAKOŃCZONE SUKCESEM

Przez dwa tygodnie (27.06.-10.07.2021) w Ośrodku Szkoleniowo–Hotelowym „Leśne Zacisze” w Teresinie trwały XVIII Musicalowe Warsztaty Artystyczne Teatru Studio Buffo w Warszawie. Opiekę artystyczną nad nimi sprawują od początku Janusz Józefowicz – pomysłodawca warsztatów i Janusz Stokłosa – muzyk i kompozytor. Tegoroczna edycja była organizowana w Teresinie po raz pierwszy.

Program kształcenia młodych adeptów sztuki nie zmienia się od lat. Młodzież uczy się śpiewu, tańca z elementami akrobatyki oraz gry aktorskiej.  Mają one charakter otwarty na każdego młodego człowieka z kraju i zagranicy. Obserwujemy, czy w przyszłości te najbardziej utalentowane osoby mają szansę znaleźć się w zespole naszego teatru. Staramy się im stworzyć możliwość występów w projektach artystycznych teatru Buffo. Tak było i jest w przypadku musicali „Metro”, „Romeo i Julia” czy „Piotruś Pan”. Ważne też jest, że mają bezpośredni kontakt z naszym teatrem, a my mamy z nimi – dodaje Janusz Józefowicz.

Zdobyliśmy doświadczenie podczas pracy z młodymi ludźmi przy realizacji musicalu „Metro”. Ukształtowała się przy tym kadra wspaniałych pedagogów. Chcieliśmy to wykorzystać. I tak właśnie powstał pomysł utworzenia Studia Artystycznego – wspomina w jednym z wywiadów Janusz Józefowicz.

Prapremiera musicalu „Metro” odbyła się 30 stycznia 1991 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Występ w nim pomógł zaistnieć w show biznesie takim gwiazdom jak Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Robert Janowski, Katarzyna Skrzynecka, Dorota Rabczewska Doda, Michał Milowicz, Barbara Melzer, Natasza Urbańska i Monika Ambroziak. Według szacunków „Metro” wystawiono prawie 3 tysiące razy, a obejrzało je około 2,5 miliona widzów. Musical „Metro” wystawiany jest nadal, tylko stale zmienia się jego obsada, gdyż jest to sztuka o młodych ludziach, więc siłą rzeczy muszą grać w niej młodzi artyści. I tych twórcy musicalu cały czas szukają właśnie poprzez ogólnopolskie warsztaty i castingi.

Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa i tym razem przyglądali się pracy młodzieży w czasie teresińskich warsztatów, nie tylko pod kątem szukania nowych artystów do „Metra”, ale też do innych projektów Teatru Buffo.

Uczestnicy warsztatów poznawali różnorodne techniki aktorskie, nabywali umiejętności, które są potrzebne w teatrze muzycznym. Uczyli się różnego tańca – od musicalowego, poprzez współczesny, hip-hop, po improwizację ruchową. Doskonalili się wokalnie, stosując ćwiczenia wzmacniające pracę przepony i poprawiające skalę głosu. Pedagodzy uczyli ich wyboru repertuaru do indywidualnych potrzeb i pracy nad piosenką zbiorową oraz nad partiami solowymi. W trakcie zajęć aktorskich prowadzono ćwiczenia słowne poprawiające dykcję i wymowę, oraz przygotowywano etiudy aktorskie.

Kadrą warsztatów w Teresinie kierowała Danuta Fidusiewicz – związana z tym projektem edukacji młodych artystów od 29 lat. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, tegoroczne warsztaty wiązały się z dużym ryzykiem – mówi szefowa Fidusiewicz. Przestrzeganie reżimu i obostrzeń sanitarnych przez grupę 130 osobową było prawdziwym wezwaniem. Oczywiście kadra była zaszczepiona dwoma dawkami. Na wysokości zadania stanęli właściciele „Leśnego Zacisza” Agnieszka i Damian Tymorkowie, dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusz Cieśniewski i Krzysztof Walencik – dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Oni i ich pracownicy robili wszystko, a nawet więcej, by wszystko się udało jak najlepiej. I udało się. Wracając do Damiana Tymorka, byłam mile zaskoczona, że to człowiek bardzo młody i dobrze wykształcony. Wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Przyjął nas z taką godnością i było widać, że dużo potrafi i z każdą kwestią wychodzi jakby naprzeciw naszym oczekiwaniom. Nie było żadnych problemów z dogadaniem się i uzgodnieniem szczegółów. Ta jego otwartość mnie urzekła i wiedziałam, że właśnie „Leśne Zacisze” w Teresinie to jest strzał w dziesiątkę.

Trzeba jeszcze wspomnieć o dobrych duchach „Leśnego Zacisza” w osobach Wiesławy i Szczepana Tymorków. To rodzice właścicieli ośrodka, którzy wspierają swoje dzieci wiedzą i doświadczeniem. I jeszcze Daria Pela. To też rodzina Tymorków. Kompetentna, uprzejma, słowem instytucja. A kuchnia… smaczna, różnorodna i estetyczna. Zawsze twierdziłam, że ludzie są najważniejsi w osiągnięciu sukcesu – dodaje Danuta Fidusiewicz.

Zajęcia wokalne prowadziły: Mariola Napieralska, Ewelina Kordy i Aleksandra Granecka, taneczne – Beata Urbańska i Piotr Tolak. Spotkania z teatrem prowadzone były przez Adama Fidusiewicza i Marcina Chochlewa. Akrobatycznych ewolucji uczyły młodzież Beata „Wisienka” Gonciarz i Maciej Kroczak. Opiekę medyczną sprawowała Jarosława Nowakowska. Administracja, dokumentacja, księgowość i techniczne zabezpieczenie warsztatów i pokazu to: Sabina Tyburek, Sylwia Ogonowska, Kasia Nowatkiewicz i Wojciech Andrasz. Darczyńcą maskotek, kredek, flamastrów i gier dla dzieci był Gabriel Domitrz z Białej Podlaskiej. Nagłośnieniem przygotowanego pokazu zajął się inżynier dźwięku Jakub Nowakowski, a oświetleniem Jacek Fluks.

Podsumowaniem warsztatów był otwarty dla publiczności pokaz artystyczny w wykonaniu wszystkich uczestników warsztatów w sobotę 10 lipca na scenie Teatru Studio Buffo w Warszawie.

Powstał nawet hymn teresińskich warsztatów:

„Warsztaty w Teresinie – czyli artystyczny dym”

Niezła zgraja tu zjechała

Talenciachy, przyszłe gwiazdy

Jeden duży, druga mała

Chce artystą zostać każdy

Refren:

 A w Teresinie Leśne Zacisze

Jak my jesteśmy trudno o ciszę

Piosenki, tańce i gimnastyka

Wszystko to dla nas, gdy trema znika

Studio Artystyczne Metro

Kręci się przy Teatrze Buffo

Daje wielkie nam marzenia

Zawsze praca i ćwiczenia

Nasi groźni pedagodzy

Na zajęciach bardzo srodzy

Wolnej chwili już nie mamy

Zasuwamy i padamy

Józefowicz i Stokłosa

Oni zawsze mają nosa

Posłuchają i popatrzą

I karierę naszą zaczną

Gdy wieczorem już się lenię

To w smartfonie mam kojenie

Po pokojach impra trwa

I zadyma jak się da

Do widzenia Teresinie

Twoja sława nie przeminie

Za rok powrócimy tu

I znów będzie jak ze snu

Eugeniusz Lisowiec, fot. teresin.pl

Wielkość czcionki
Kontrast