NARODOWE CZYTANIE 2023

9 września w Parku Rekreacyjno-Wypoczynkowym w Granicach odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

 

Już od lat głównym organizatorem Narodowego Cytania w Teresinie jest Gminna Biblioteka Publiczna. Tym razem do wspólnej lektury „Nad Niemnem” przystąpili Grzegorz Szkop, miłośnik i znawca lokalnej historii, autor niedawno wydanej książki „Wiara przy drodze. Krzyże, kapliczki, figury świętych w Gminie Teresin, miłośniczka literatury i zagorzała czytelniczka, sołtyska Elżbietowa Julita Niedzińska oraz Michał Odolczyk, podróżnik, znawca kolei, aktywista i działacz społeczny, autor dwóch książek „14:25 do Irkucka. Moja Syberia” oraz „Solanka”. Czytanie rozpoczęło wystąpienie dyrektora GBP Aleksandry Starus, która serdecznie powitała zgromadzonych, wśród których nie zabrakło członków Dyskusyjnego Klubu Książki.

Wydarzenie odbyło się wśród pięknych okoliczności przyrody, w parku w Granicach, w scenografii nawiązującej do opisanej w powieści Orzeszkowej niezwykłej relacji, jaka tworzy się pomiędzy naturą a człowiekiem.

Na miejscu można było otrzymać pamiątkowy egzemplarz dzieła Elizy Orzeszkowej wraz z okolicznościowym stemplem. Nie zabrakło też czegoś dla ciała, bowiem organizatorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia słodki poczęstunek.

Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie serdecznie dziękuje Gościom za obecność na święcie czytelnictwa, jakim bez wątpienia jest Narodowe Czytanie. Wspólna lektura utworu Elizy Orzeszkowej ukazała uczestnikom nie tylko piękno nadniemeńskiej przyrody, wspaniałe pejzaże i krajobrazy, ale nade wszystko wzbogaciła wydarzenie o ważną refleksję nad dziedzictwem powstania styczniowego, naszą kulturą i historią.

 

Redakcja

Wielkość czcionki
Kontrast