SEJMIKOWA KOMISJA DS. CPK OBRADOWAŁA W TERESINIE. PADŁO WAŻNE OŚWIADCZENIE

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi wiele kontrowersji, wątpliwości i niepokojów wśród osób zamieszkujących gminy, na terenie których realizowana będzie ta inwestycja. O działaniach CPK i związanych z nimi skutkach dla mieszkańców, rozmawiali we wtorek 12 września 2023 r. członkowie doraźnej komisji Sejmiku Województwa Mazowieckiego ds. planowanej budowy CPK, parlamentarzyści, samorządowcy, eksperci, przedstawiciele lokalnych grup społeczno-protestacyjnych oraz bezpośrednio zainteresowani tematem mieszkańcy gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.

 

W obradach komisji, pod przewodnictwem Marcina Podsędka, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, uczestniczyli m.in. Mirosław Adam Orliński, Ludwik Rakowski, Anna Katarzyna Brzezińska, Piotr Kandyba, Leszek Przybytniak, Łukasz Kudlicki oraz Łukasz Gołębiowski.

Tadeusz i Kamil Szymańczakowie, reprezentujący Stowarzyszenie „Ochrona i Rozwój”, przekazali przewodniczącemu komisji i parlamentarzystom (w spotkaniu udział wzięli posłowie Marcin Kierwiński z PO, Andrzej Rozenek z SLD oraz reprezentująca Partię Zieloni Karina Jankowska) raport skierowany do rządu z apelem o wycofanie się z tego szkodliwego projektu i przyjęcie bardziej korzystnego rozwiązania za dużo mniejsze pieniądze, szybsze do wykonania i przyjazne dla środowiska. W swoich wystąpieniach wypunktowali m.in. zaproponowaną rolnikom absurdalną ofertę gruntów zamiennych, które w ich ocenie nie nadają się pod uprawę, niejasne kryteria wyceny nieruchomości o podobnych parametrach, odsłonili działania spółki prawa handlowego CPK w tzw. dobrowolnych wykupach, w końcu wskazali na wycieńczenie psychiczne osób, których dorobek życia ma przejść w ręce CPK. Zaapelowali, by w trosce o dzieci i osoby starsze, nie doprowadzać ich do załamania psychicznego, które kończy się dramatami.

Z kolei Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego, zwrócił uwagę na kontrowersyjność całego założenia inwestycyjnego. W jego ocenie najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby dofinansowanie już istniejącego lotniska w Modlinie.

Do debaty dołączyli także samorządowcy z gmin, na terenie których planowana jest inwestycja. Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski nie wierzy, aby tak gigantyczny port lotniczy w Baranowie w ogóle powstał. Zaakcentował fakt, że opozycja do tej pory nie zadeklarowała jasno, w jaki sposób podejdzie do projektu CPK po dojściu do władzy. – Ważne jest, że wśród 100 konkretów powyborczych znalazła się weryfikacja tego projektu- podkreślał włodarz Teresina. W odpowiedzi na pytania członków komisji, dotyczące prób zastraszania samorządowców przez spółkę i oferowania im środków finansowych dla gminy, przyznał, że działania takie nie były podejmowane. Zaznaczył jednocześnie, że będzie pozyskiwał wszystkie możliwe środki na rózwój gminy ze wszystkich możliwych źródeł. Fakt ten potwierdziła także wójt Baranowa Agata Trzop-Szczypiorska.

Co najważniejsze, po prawie pięciogodzinnej debacie, z ust posła PO Marcina Kierwińskiego padła bardzo ważne oświadczenie, że po wygranych przez opozycję wyborach, inwestycja CPK zostanie wstrzymana, mieszkańcy tego terenu otrzymają wsparcie i zadośćuczynienie, a twórcy pomysłu zostaną odpowiednio rozliczeni.

Redakcja

fot. Paweł Przedpełski fb,

Sejmik Województwa Mazowieckiego fb

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast